Hopp til innhold

Samler inn penger for å finne Therese

Advokat og to kriminologer starter innsamlingsaksjon for å finne Therese Johannessen som forsvant fra Fjell i Drammen for snart 25 år siden. De tror hun befinner seg i utlandet.

Innsamlingsaksjon Therese-saken

Kriminolog Nina Valen og advokat Fridtjof Feydt vil nå samle inn penger for å kunne lete etter Therese i utlandet.

Foto: Knut Skyllingstad / NRK

Therese Johannessen

Ni år gamle Therese Johannessen forsvant fra Fjell i Drammen i 1988.

Foto: HO / NTB scanpix

Advokat Fridtjof Feydt setter nå igang en innsamlingsaksjon blant privatpersoner for å følge nye spor i Therese-saken.

– Vi har opplysninger som går på at Therese kan være bortført. Vi vet hvor vi skal lete, sier Feydt, som er bistandsadvokaten til Thereses mor.

To kriminologer og en journalist har det siste året gått gjennom politiets etterforskning. I begynnelsen av juni leverte de flere permer med dokumenter til politiet i Søndre Buskerud politidistrikt. De tre mener at Therese kan befinne seg i utlandet.

– Det er vitner som har sett Therese sammen med utenlandske personer rundt det tidspunktet hun forsvant, sier kriminolog Nina Valen.

Trenger penger til reisen

Fridtjof Feydt ønsker ikke å si i hvilket land de tror Therese befinner seg i. Han er redd det kan skade det videre arbeidet.

– Vi tenker å dra til det aktuelle landet, men det krever penger til opphold, reise og penger til eventuelle tipsere, sier Feydt.

Feydt antar at det trengs rundt 50.000 kroner til å dekke reisen. Det er ennå ikke bestemt hvordan innsamlingsaksjonen skal organiseres.

artikkelen fortsetter under bildet

Innsamlingsaksjon Therese-saken

Kriminologene Helene Wirum og Nina Valen starter nå en innsamlingsaksjon sammen med bistandsadvokaten til Thereses mor, Fridtjof Feydt.

Foto: Knut Skyllingstad / NRK

Drapssaken snart foreldet

Det er snart 25 år siden Therese Johannessen forsvant fra Fjell i Drammen. Politiets hovedteori er at jenta ble drept. Fremskrittspartiet fremmet torsdag et forslag om å oppheve foreldelsesfristen i drapssaker, men forslaget fikk ikke støtte av regjeringspartiene. Det betyr at Therese-saken kan bli lagt bort om to uker.

– Det kommer an på hva de legger til grunn at har skjedd. Drapssaken vil være foreldet 3. juli, sier politiadvokat Jarle Vist i Søndre Buskerud politidistrikt.

Men dere kan eventuelt gå videre på forsvinningssporet?

Det stemmer, sier Vist.

Les: - Umulig å få tatt ut en siktelse før foreldelsesfristen

Vurderer nye avhør

Politiadvokat Jarle Vist, Søndre Buskerud politidistrikt

Politiadvokat Jarle Vist sier at politiet vurderer å foreta nye avhør i Therese-saken.

Foto: Maria Kommandantvold / NRK

Politiet i Søndre Buskerud går nå gjennom permene fra kriminologene Nina Valen og Helene Wirum, som er utarbeidet i samarbeid med journalist og forfatter Per Asle Rustad.

– Vi ser nå på om det er grunnlag for å gjøre nye undersøkelser på bakgrunn av det som har kommet frem i rapporten, sier politiadvokat Jarle Vist i Søndre Buskerud politidistrikt.

Vist sier at de vurderer å gjennomføre nye avhør i saken. Politiadvokaten bekrefter at de var i det aktuelle landet og gjorde undersøkelser like etter at Therese forsvant, men det er for tidlig å si om de vil reise igjen.

– Det vil vi vurdere senere, sier Vist.

Usikkert hvem som skal reise

Kriminolog Helene Wirum tror de har gode muligheter til å finne Therese.

– Vi kommer inn mer anonymt og kan kanskje gjøre andre undersøkelser enn politiet, sier Wirum.

Det er ennå ikke bestemt hvem som skal reise til utlandet for å lete etter et svar på forsvinningsgåten. Det er heller ikke bestemt når reisen skal finne sted.

– Om det blir før eller etter foreldelsesfristen er noe vi må snakke med politiet om, sier Wirum.

Se hva folk i Drammen tenker om innsamlingsaksjonen

Folk om innsamlingsaksjonen i Therese-saken

Folk i Drammen om innsamlingsaksjonen i Therese-saken