Pittsburgh vant Stanley Cup

Pittsburgh Penguins-spillerne poserte med Stanley Cup-pokalen.
Foto: Jim McIsaac/AFPDetroit jaget utligning, men Pittsburgh holdt unna og sikret seg NHL-trofeet for tredje gang.
Publisert 13.06.2009 11:45.
- Skriv ut
Tidligere NHL-vinnere
Stanley Cup-mestere siden 1980:
- 1980-81 New York Islanders
- 1981-82 New York Islanders
- 1982-83 New York Islanders
- 1983-84 Edmonton Oilers
- 1984-85 Edmonton Oilers
- 1985-86 Montreal Canadiens
- 1986-87 Edmonton Oilers
- 1987-88 Edmonton Oilers
- 1988-89 Calgary Flames
- 1989-90 Edmonton Oilers
- 1990-91 Pittsburgh Penguins
- 1991-92 Pittsburgh Penguins
- 1992-93 Montreal Canadiens
- 1993-94 New York Rangers
- 1994-95 New Jersey Devils
- 1995-96 Colorado Avalanche
- 1996-97 Detroit Red Wings
- 1997-98 Detroit Red Wings
- 1998-99 Dallas Stars
- 1999-00 New Jersey Devils
- 2000-01 Colorado Avalanche
- 2001-02 Detroit Red Wings
- 2002-03 New Jersey Devils
- 2003-04 Tampa Bay Lightning
- 2004-05 Ingen vinner grunnet lockout i NHL
- 2005-06 Carolina Hurricanes
- 2006-07 Anaheim Ducks
- 2007-08 Detroit Red Wings
- 2008-09 Pittsburgh Penguins
Max Talbot ble den store helten med sine to scoringer mot Detroit. Det sørget for at Pittsburgh fikk sin herlige revansj etter fjorårets finaletap mot nettopp Red Wings.
- Jeg hadde elsket å avgjøre det i fire kamper. Det hadde vært bedre for nervene, sa Pittsburgh-kaptein Sidney Crosby.
Han ble tidenes yngste kaptein til å løfte Stanley Cup-trofeet. Pittsburgh spilte smart i finalen og stresset hele tiden vertene. Det gjorde at Detroit-spillerne etter hvert gjorde feil.
Talbot scoret etter ett og ti minutter i midtperioden, og først i tredje periode kom sluttspurten fra Detroit.
- Det var tøft å se hvor sakte tiden gikk gjennom hele tredje periode. Men vi gjorde alt som måtte til for å vinne. Fra å blokkere skudd til godt målvaktsspill. Forskjellige spillere steg fram. Jeg mener vi gjorde alt som skal til for å vinne. Vi er veldig glad for resultatet, sa Crosby.
Pittsburgh måtte klare seg uten sin kaptein i store deler av andre- og tredje periode etter at Crosby pådro seg en kneskade i duell med Johan Franzen.
Jonathan Ericsson reduserte for Detroit 6.07 minutter før slutt, og Detroit hadde flere store muligheter til å utligne.
Niklas Kronwall var nær scoring med et skudd i stolpeverket drøyt to minutter før slutt. I sluttsekundene gjorde Marc-Andre Fleury en fantomredning da han stoppet Nicklas Lidströms avslutning.
Skuffede svensker

Pittsburgh Penguins-kaptein Sidney Crosby hevet Stanley Cup-trofeet.
Foto: Frank Gunn/APDen mesterredningen hindret forlengelse.
- Jeg så en åpning i målet, og både backen og målvakten kastet seg fram mot meg. Dessverre gikk skuddet på Fleury, sa Lidström til Expressen.
Svensken var skuffet, men tok nederlaget med fatning.
- Det kunne gått veien. Jeg tenker på Kronwalls skudd i tverrliggeren og min målsjanse. Men det ville seg ikke.
- Pittsburgh forsvarte seg veldig bra. De hadde fem mann foran mål og ga oss ingen åpninger. De er et meget godt lag, sa Lidström.
Flest Stanley Cup-seirer:
- 24 Montreal Canadiens
- 13 Toronto Maple Leafs
- 11 Detroit Red Wings
- 5 Boston Bruins
- 5 Edmonton Oilers
- 4 New York Islanders
- 4 New York Rangers
- 3 Pittsburgh Penguins
- 3 Chicago Blackhawks
- 3 New Jersey Devils
Henrik Zetterberg var en annen Detroit-svenske som deppet etter finaletapet.
- Vi ble mestere i deres arena i fjor. Så det er ikke noe å mase om, selv om det er veldig tungt akkurat nå. I det store og hele har vi gjort en fantastisk sesong. Mange mesterlag tar seg ikke en gang til sluttspillet året etter. Vi gikk hele veien til finalen, og falt først i den sjuende og avgjørende kampen, sa Zetterberg.
Første russer
Pittsburgh vant Stanley Cup for tredje gang. De gikk også til topps i 1991 og 1992. Detroit blir stående med 11.
Montreal Canadiens har flest titler med 24, fulgt av Toronto Maple Leafs som har 13 seirer i det nordamerikanske ishockeysluttspillet.
Jevgenij Malkin ble kåret til sluttspillets mest verdifulle spiller etter Pittsburghs-seier.
Han ble dermed den første russiske spilleren i NHL som tok hjem det prestisjefylte Conn Smythe-trofeet.
Han ble beste poengplukker i årets sluttspill med 36 poeng (14 mål, 22 assist i løpet av 24 kamper).
I den sjuende finalekampen hadde han assist på Talbots første mål.
(NRK-NTB)Galleri
NHL
- Vancouver slo tilbake
- Ny knusende Boston-seier
- Boston slo tilbake med storseier
- Boston til Stanley Cup-finale
- Vancouver til Stanley Cup-finale
- Vancouver Canucks til semifinale
- Svensk målfest i Stanley Cup
- Ny Sedin vant poengligaen
- Derfor er Crosby savnet
- Seirer for Zuccarello og Holøs
- NHL-spiller bevisstløs på isen
Siste Ishockey
Historiske poeng i NHL - Gaborik stjal showet i allstarkamp
- Zuccarello scoret i Whale-tap
- Publikumsbråk i Stockholms-derby
- Ishockey hall kollapset i Slovakia
- Jakobsen gjør landslagscomeback
- Zuccarello tilbake med assist
- NHL-stjerne nå, Eller?
- Forsberg bekrefter svensk viljetap
- Ishockeylandslaget tapte igjen
Siste: Sport
Vintersportslenker (eksterne lenker)
- Norges Skiforbund
- Det internasjonale skiforbundet
- Skijumping.no
- Alle verdens hoppbakker
- De internasjonale skiskytterforbundet
- Norges Skiskytterforbund
- Norges Ishockeyforbund
- Det internasjonale ishockeyforbundet
- Norges Skøyteforbund
- Det internasjonale skøyteforbundet
- Adelskalenderen på skøyter
- Norgesrekordene på skøyter
- Verdensrekordene på skøyter
- Snowboardforbundet (Norge)



Sportsbilder uke 24
Brækhus: – Ho er unik 






