– Fannemel er veldig lei seg nå

Anders Fannemel ble disket på grunn av problemer med hoppdressen under verdenscupåpningen i Klingenthal. Dermed kom ikke Norge til finaleomgangen.

Laghopp

VIDEO: Her hopper Fannemel 130,5 meter i 1. omgang. Nordmannen ble imidlertid diskvalifisert på grunn av hoppdressen.

– Fannemel er veldig lei seg nå. Det skjedde en glipp. På målingene her ble dressen målt for stor ved kneet, sier en skuffet hoppsjef Clas Brede Bråthen.

Clas Brede Bråthen

- Dette skal ikke skje, innrømmer hoppsjef Clas Brede Bråthen.

Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix

Anders Fannemel hoppet 130,5 meter i sitt hopp, og Norge lå an godt an til en pallplassering i lagkonkurransen da beskjeden om diskvalifiseringen plutselig kom.

– Vi hadde kjempet om pallen, men dette er slikt som ikke skal skje, men som kan skje fra tid til annen, sier hoppsjefen.

– Strenge krav

Årsaken til diskvalifiseringen kom etter hvert. Fannemel hadde stilt med ureglementert hoppdress.

Fannemels hoppdress holdt ikke FIS' sine oppsatte mål, og dermed endte Norge på 10.-plass. Kun de åtte beste får hoppe finaleomgangen.

– For en nedtur, utbrøt kommentator Christian Nilssen.

Johan Remen Evensen

NRKs ekspertkommentator Johan Remen Evensen.

Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

– Det er strenge krav til at dressen skal tilpasses kroppen og hverken være for stor eller for trang. Dette er en ordentlig smell for Norge, sier NRKs ekspertkommentator i hopp, Johan Remen Evensen.

– Skal ikke skje

Johann Forfang landet på 132,5 meter i 1. omgang. Tom Hilde landet på 125 meter og Andreas Stjernen 126 meter. Med andre ord var det relativt god innsats av det norske laget før beskjeden om diskvalifiseringen kom.

Norge var tidlig i konkurransen på både 2.- og 3.- plass og hadde ligget på 4.-plass etter 1. omgang hvis Fannemel ikke var blitt disket.

– Dette skal ikke skje, innrømmer hoppsjef Clas Brede Bråthen.

– Har ingen unnskyldninger

Han synes det er tungt å få en slik start på verdenscupen.

– Det er veldig leit, vi følte at vi hadde fått en bra start på rennet. Det blir en tøff jobb å få Anders klar til søndag nå.

– Det er ikke annet å si at dette er ting som ikke skal skje, men vi har ingen unnskyldinger. Det var ikke sånn vi ville starte sesongen, kommenterer han.

Tyskland vant til slutt lagkonkurransen i Klingenthal foran Slovenia og Østerrike.

Sjekk alle resultater her! (ekstern lenke)

Sportsnyheter

Haaland smadra rekord: – Eg er veldig stolt

Nordmannen skåra mål nummer 100 i Premier League, og er med det tidenes raskaste til å nå det magiske talet.

Sundals glidelås

Detaljen får ekspertane til å sperre opp auga: – Det skal ikkje skje

Det norske utstyret er i fokus igjen. Ein uvanleg tabbe får ekspertane til å lure.

en gruppe mennesker som poserer for et bilde

En bjørnetjeneste

Er du en av dem som følte sterkt på savnet av russiske løpere under verdenscupåpningen i langrenn sist helg? Da skal du vite det går mot lysere tider.

Siste nytt

  • Nusa-perle vekket Leipzig i cupen

    Antonio Nusa scoret fra distanse og kickstartet RB Leipzig til 3-1-seier over Magdeburg i den tyske fotballcupen.

    Han dempet ballen utenfor boksen og rappet inn utligningen etter snaut 20 minutter. Det var Nusas andre klubbmål denne sesongen.

    Landslagsprofilen har hatt en vrien høst i Tyskland, men i tirsdagens åttedelsfinale glimtet Nusa til og viste klassen han ofte har hatt for Norge.

    Magdeburg spiller på nivå to og rystet Leipzig fra start, men Nusas scoring vekket vertene. Senere fikset Christoph Baumgartner seier med sine to mål.

    Ute av cupen er derimot Julian Ryerson og Borussia Dortmund etter et 0-1-tap hjemme mot serierival Leverkusen. Ibrahim Maza gjorde vinnermålet før pause.

    Ryerson ble byttet ut halvveis inn i 2.-omgangen. (NTB)

    Antonio Nusa
    Foto: Matthias Schrader / AP / NTB
  • Sørloth målløs i storkamp – senket av Yamal

    Alexander Sørloth fikk ikke pyntet på sin sterke Barcelona-statistikk, og måtte til slutt innse at alle poengene gikk til Barcelona. Det ble 3-1 på Camp Nou.

    Det var bortelaget som startet best. Alex Baena sørget for en 1-0-ledelse etter 20 minutter spilt.

    Senere skulle Barca slå tilbake. Raphinha utlignet få miuntter senere, mens Lamine Yamal sikret 2-1 med en praktscoring.

    Sørloth kom inn på banen etter en drøy time. Nordmannen stod med fem mål på seks kamper mot katalanerne før tirsdagens kamp.

    Men han kunne ikke gjøre noe med resultatet. I stedet la Ferran Torres på til 3-1.

    Det betyr at Barca beholder tabelltoppen, med fire poeng ned til Real Madrid. Hovedstadslaget har imidlertid en kamp til gode.

    Yamal
    Foto: LLUIS GENE / AFP / NTB
  • Ny tittel til Spania – vant nasjonsligaen

    Det løsnet for Spanias fotballkvinner da de endelig scoret mot Tyskland etter over 150 minutters spill. Det banet vei for 3-0-seier i nasjonsligafinalen.

    Clàudia Pina slo hull på det tyske forsvaret drøyt en time ut i returoppgjøret på Metropolitano i Madrid. Skuddet kom fra kanten av straffefeltet.

    Sju minutter senere curlet Vicky López inn 2-0, mens Pina ble tomålsscorer med et kvarter igjen å spille.

    Før helgen endte det 0-0 mellom lagene i Kaiserslautern.

    Et skår i den spanske gleden er at Ballon d'Or-vinner Aitana Bonmatí i helgen brakk beinet på landslagstrening. Barcelona-profilen er blitt operert og er ute av spill i lang tid.

    I fjor ble Spanias tidens første nasjonsligamester på kvinnesiden. Da ble Frankrike slått 2-0 i en enkeltstående finalekamp.

    Spanjolene er regjerende verdensmestere og topper Fifa-rankingen foran USA og Sverige. Sistnevnte ble tidligere i høst knust 5-0 sammenlagt av Spania i nasjonsligaens semifinale. (NTB)

    Spania i Nasjonsligaen
    Foto: Bernat Armangue / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal