Skyter stadig mer bjørn
Beitelagene har merket at det har blitt lettere å få tillatelse til skadefelling på bjørn etter det nye rovdyrforliket.
Selv om det ikke er rapportert om flere bjørneskader i år enn i tidligere år, er det skutt mer bjørn denne sommeren. Rovviltforliket har gjort det lettere å få fellingstillatelse, og det gleder sauebøndene.
Publisert 11.08.2011 17:53.
- Skriv ut
– Etter at det nye rovdyrforliket ble vedtatt har vi stort sett fått tillatelse til skadefelling på dagen, sier Ulf Skårholen.
Han er leder i Løten og Vang beitelag og tapet av sau på sommerbeite i beitelagets område ligger på omtrent det samme som i fjor, men det er en vesentlig forskjell. I år har de hatt en omtrent stående fellingstillatelse på bjørn.
– Det går mye enklere nå enn det har gjort før. Det har hendt vi må ta noen praterunder, men det har gått bra for vår del, sier Skårholen.
- Feller bjørn som aldri før
- Nå kan du få deg bjørnemiddag
- Bjørn skutt på Storfjellet
- Bjørn felt innenfor rovviltgjerde
Tar lokalbefolkningen mer på alvor
Parlamentarisk leder i Senterpartiet, Trygve Slagsvold Vedum er godt fornøyd når han ser resultatet av våren rovdyrforlik.
– Hovedpoenget var å få ned antall hannbjørner og å vise at vi tar lokalbefolkningen på alvor, sier han.
Til nå i år er det felt tolv bjørner her til lands, fem av dem i Hedmark. På samme tida i fjor var det skutt én i hele landet.
– Målet til Stortinget var å dempe konflikten og dette viser at stortingsvedtakene har gjennomslagskraft, sier Slagsvold Vedum.
(Saken fortsetter under bildet)

totalt 12 bjørner har blitt skutt i løpet av årets beitesesong.
Foto: Bjørn Opsahl/NRK– Dette er det vi har fryktet
Men miljøvernerne er bekymret. De mener at rovviltforliket truer den norske bjørnestammen.
– Den situasjonen vi har nå er akkurat den vi frykta da forliket ble vedtatt, sier fagrådgiver i Naturvernforbundet, Lene Liebe.
Og tallene snakker klart. Med tolv færre bjørn, vil det påvirke bestandsmålet på 13 årlige ynglinger.
– Hovedpoenget nå er som sagt å ta ut flere hannbjørner og skape ro. Hvis vi lykkes med det får vi heller bruke litt lengre tid på å oppnå bestandsmålet, sier Slagsvold Vedum.
I beiteområdet i Løten jaktes det fortsatt på en bjørn. Dersom den blir skutt er kvota nådd og bonden setter sin lit til at myndighetene gir fellingstillatelse utover skadefellingskvota dersom det blir flere bjørneangrep.

Ulf Skårholen har mistet to søyer også i år, men han har opplevd myndighetene som mer imøtekommende når det gjelder fellingstillatelser etter rovdyrforliket.
Foto: Bjørn Opsahl /NRK
Les
Siste nytt fra Hedmark og Oppland
Torget: Hedmark og Oppland - Din lokale møteplass
Siste poster på Torget
Siste riksnyheter
Partane i Oslo-meklinga tek pause - Vil ikke myke opp egenkapitalen
- Minst åtti drept i Syria fredag
- Brasils president med miljøveto
- Pingvin fanget i Tokyo
- BI-lærer anklages for juks
- Nordmann blir klimatopp
- Svenn Stray er død
- Pavens butler arrestert
- Valgthriller i Egypt
- Massearrestasjoner i Baku
- Tre drept i bombeangrep i Tyrkia
- E18 stengt etter ulykke
- Historisk hendelse i rommet
- To hardt skadd i trafikkulykke
- Ble stående på jernbanesporet
- Varsler kaos i flytrafikken
- Bankia trenger 150 milliarder
- Unio trapper opp streiken
- – Ville forstått våre krav
nrk.no/sport
Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland
Streik i kommune og stat - Køyrde av vegen og hamna i elva
- Ingen nasjonal feiring av Prøysen
- Boikotter næringslivet i Engerdal
- Dyretragedie i Engerdal
- Folkeavstemning om målform
- Airbag-bande på ferde igjen
- Soppen på Basthjørnet er historie
- Åpner Munch-senter i Løten
- Vil ha Erik Røste som skipresident
- Vil ikkje ha ellevte skuleår
- 900 roande tablettar borte
- Mann skadd i paragliderulykke
- Gutt (9) overkjørt av bil på Gjøvik
- Vil innføre et ekstra skoleår







Guardiola tok farvel med cupgull