Hopp til innhold

Nytt samisk skilt tilgriset

– En konsekvens av det som har skjedd med det samiske skiltet i Bodø, mener Árrans direktør.

Árran skiltet tilgriset

Tysfjord har også fått sine taggere.

Foto: Ørjan M Paulsen, Árran

Tirsdags kveld kunne Avisa Nordland melde om hærverk på nok et samisk skilt. Denne gangen skiltet som viser veien til Árran i Tysfjord.

– Ikke overrasket

Dagens direktør Filip Mikkelsen har også søkt på stillingen

Filip Mikkelsen utelukker ikke at det ligger rasistiske holdninger bak hærverket.

Foto: Sander Andersen / NRK

Direktør ved Árran lulesamiske senter, Filip Mikkelsen, er ikke i tvil om at hærverket er inspirert av overmalingen av det norsk/samiske skiltet ved innkjøringen til Bodø.

– Når en snøball først begynner å rulle får det gjerne følger som dette. At det skjer i Tysfjord er kanskje ikke så overraskende etter debatten og hendelsen i Bodø, mener han.

Tidligere har det blitt skutt hull gjennom Árran-skilt på Drag.

Stortinget må ta sin del av skylden

Mikkelsen mener at den siste tidens fokusering på motsetning mellom samer og nordmenn, kan bidra til å skape større konflikter. Han henviser også til en sak fra Stortinget nylig:

– Der uttalte en Ap-politiker at man kan risikere å få både samer og funksjonshemmede i vandrehallen. Slik kommunikasjon, og da spesielt fra myndighetspersoner, bør ikke forekomme, sier Filip Mikkelsen til Avisa Nordland

Korte nyheter

  • Kvinne funnet omkommet etter leteaksjon i Fauske

    En kvinne ble mandag ettermiddag funnet omkommet etter en leteaksjon i Fauske.

    – Dødsfallet fremstår som en tragisk ulykke, politiet iverksetter etterforskning for å avklare hendelsesforløp og dødsårsak, skriver operasjonsleder Tommy Bech.

    Pårørende er varslet og blir ivaretatt av kommunens kriseteam.

    Kvinnen ble funnet i området som leteaksjonen søkte i. Hund, drone, redningshelikopter og mannskaper fra nødetatene og frivillige organisasjoner deltok i søket.

    Politiet meldte om leteaksjonen i 15.30-tiden. Kvinnen ble funnet død i 16-tiden.

    Holtanlia
  • Leat goddán badjel 600 ealgga Finnmárkkus

    Les på norsk.

    Finnmárkkuopmodat dieđiha ahte Finnmárkkus leat báhččon 617 ealgga dán rádjai dán jagi.

    Guovdageainnus ja Kárášjogas álggii bivdu čakčamánu 1. beaivvi, muđui fylkkas fas čakčamánu 25. beaivvi.

    Deanus leat báhčán eanemus ealggaid. Oktiibuot leat gielddas báhčán 136 ealgga. Oktiibuot lea Deanus lohpi bivdit 170 ealgga.

    Bearalvágis lea oktiibuot lohpi báhčit 10 ealgga ja dál leat deavdán eari.

    Oktiibuot lea Finnmárkkus lohpi báhčit 840 ealgga.

  • Har felt over 600 elg i Finnmark

    Finnmarkseiendommen melder at det er felt 617 elg i Finnmark så langt i år.

    I Kautokeino og Karasjok startet jakten 1. september, mens den startet 25. september i resten av fylket.

    Det er felt flest elg i Tana. Totalt er det felt 136 elg i kommunen etter at jakten startet 25. september. Totalkvoten i Tana er på 170 dyr.

    Berlevåg er den eneste kommunen hvor hele kvoten er fylt. Der var den totale kvoten satt til 10 dyr.

    Den total kvoten i Finnmark er i år på 840 elg. Dermed er 73 prosent av årets kvote fylt.

    Jaktlaget bestående av ferske jegere i Alta felte en elg på den første jaktdagen i Alta.

    Nye jegerar starta jakta med fulltreffar

    Nybyrjarkurs opnar dørene for fleire nye elgjegerar. Allereie på dag ein felte ferskingane sin første elg.