Flere tusen nye studenter er på jakt etter hybel før studiestart. Det finnes få studentboliger i studiebyene her til lands, og over 80 prosent må skaffe seg bolig i det private leiemarkedet.
I et hett leiemarked tar mange til takke med boliger som ikke burde vært leid ut.
Kristina Moen Espedal er blant dem som har jaktet bolig i sommer. Hun skal flytte til Bergen for å studere på BI, og var heldig på første visning.
– Jeg har hatt noen veninner som har gått på noen smeller. Der alt har vært halvveis og dusjen har ikke funket, sier Moen Espedal.
– Så nå er du forsiktig?
– Ja, jeg er det.
LES OGSÅ:
Vil vise hvilke utleiere som går igjen
Det mange som blir lurt, og Leieboeforeningen er lei av huseiere som leier ut boliger som ikke brannsikre og som kan være helsefarlige.
– Vår erfaring er at det leies ut mange boliger i dag som ikke er klassifisert som boliger, sier leder Lars Aasen i Leieboerforeningen.
Til nå har klager bare blitt registrert på boliger, slik at man ikke kan se hvilke utleiere som går igjen. Aasen vil nå ha kommunale svartelister over verstingene som blir klaget inn gang på gang.
Det er stor forskjell på standarden på hybler som leies ut. Leieboerforeningen har fått nok av hybler som ikke er brannsikre eller kan være helsefarlige.
Foto: Johannessen, Sara / SCANPIX– Da vil de være svartelistet inntil forbedring av enheten har skjedd. I dag blir ikke det gjort i det hele tatt. Boliger blir flyttet fra, fordi de ikke egner seg som bolig, og så vet vi at de leies ut dagen etterpå igjen, sier Aasen.
Datatilsynet skeptiske
Datatilsynet er ikke like begeistret for idéen.
– Det vil være en fare for at privatpersoner henges ut på en sånn liste, og at man heller ikke har kvalifisert grunnlag for at vedkommende havner på listen, sier Mari Hersoug Nedberg, seniorrådgiver i Datatilsynet.
Hun mener man heller bør velge andre midler for å hindre useriøse aktører på markedet.
– Vi mener den type svartelisting er en uheldig måte å gjøre det på. Det har tidligere kommet forslag om en slags godkjenningsordning for utleiere i stedet, og det mener vi heller kan være veien å gå, sier Hersoug Nedberg.
Ingen sympati for spekulasjon
Kommunaldepartementet er positiv til Leieboerforeningens ide, men mener det kan by på utfordringer hvis et register skal utformes.
– Jeg tror det kan være veldig nyttig for de som leier å kunne få en slik oversikt, men vi vet at Datatilsynet har hatt innvendinger mot denne typen register, sier statssekretær Erlend Fuglum.
– Personlig synes jeg det er vanskelig å ha noen sympati for de som spekulerer i å leie ut leilegheter som er brannfarlige eller har dårlig inneklima, sier Fuglum.
Kommunaldepartementet vil se nøye på forslaget, og deretter vurdere hva de skal gjøre videre.