Det var en blåmuggost fra Gangstad gårdsysteri på Inderøy i Trøndelag som tok storeslem i verdensmesterskapet.
De fikk 102 poeng for osten «Nidelven Blå».
– Det er helt utrolig. Det er så stort. Vi har laget ost i 25 år. Dette betyr så mye, sier daglig leder Maren Gangstad.
Oste-VM ble avholdt i Trondheim, og ikke mindre enn 260 dommere var med for å kåre verdens beste ost.
De ansatte ved Gangstad gårdsysteri og noen dommerne i Oste-VM.
Foto: Lena Erikke Hatland / NRKAv de over 4500 ostene var nesten 300 av dem fra Norge. 16 oster fra forskjellige land kom til superfinalen.
– Bygget stein på stein
Det var Gangstads svigerforeldre som startet ysteriet på slutten av 90-tallet. I dag driver hun det sammen med ektemannen, Ole Gangstad.
– Vi har bygget stein på stein i mange år. Gått fra en ansatt til ti faste ansatte, sier hun.
Denne utgaven av «Nidelven Blå» ble laget i januar, og er nærmere 11 måneder gammel.
Foto: Nora Garnes Flatjord / NRKAlle de ansatte var til stede i Trondheim Spektrum.
– Det er ekstra artig at hele ysteriet er til stede og får oppleve det her, sier Gangstad.
Suksess for norsk ost
Norge har også tidligere vist seg som et sterkt osteland.
I 2016 ble «Kraftkar» kåret til verdens beste ost. I 2018 vant Fanaosten fra Vestland da VM ble arrangert i Bergen.
Juryen smakte på 16 forskjellige oster i superfinalen.
Foto: Morten Andersen / NRKSeieren i Trondheim spektrum er altså Norges tredje. Det mener landbruksminister Geir Pollestad er fortjent.
– Det er en anerkjennelse til hele den norske ostebransjen og egentlig hele det norske landbruket, fordi vi har hatt en fantastisk utvikling på osteproduksjon i Norge, sier han.
Fylkesordfører Tomas Iver Hallem, Ole og Maren Gangstad og landbruksminister Geir Pollestad med vinnerosten.
Foto: Lena Erikke Hatland / NRK– At vi nå for tredje gang vinner Oste-VM i en konkurranse med så mange, det gleder en landbruksminister enormt.
Lyst på mer ost? Se da Mikkel Niva og Nicolay Ramm deltok i «verdens mest idiotiske sport» – det halsbrekkende osteløpet ved Cooper’s Hill i England.
Nicolay Ramm og Mikkel Niva manner seg opp til å delta i «verdens mest idiotiske sport» – det halsbrekkende osteløpet ved Cooper’s Hill i England.