Søndag var det nedrykksdrama i fotballens siste serierunde. Mjøndalen og Start kjempet hver sin kamp mot nedrykk. Ti minutter før full tid var det Start som var gryteklare for 1. divisjon, men så fikk Mjøndalen et fatalt mål mot seg.
Forrige helg var det Fredrikstad-spiller Andreas Aalbu som opplevde alt under nedrykksdramaet i 1. divisjon. Først scoret han målet som ville reddet plassen til FFK, så utliknet Nest-Sotra like før slutt, og Fredrikstad var på vei ned i 2. divisjon. I en veldig kort periode. For en scoring i Grimstad minutter etterpå gjorte at FFK likevel ble værende på nest øverste nivå.
– Jeg har aldri kjent på følesregisteret mitt på samme måten som i dag, sa Aalbu etter kampslutt.
Også for supporterne var dette litt i overkant.
– Dette er mer enn en voksen mann tåler!
LES: – Har hatt problemer med hjertet i hele dag
Kan føre til hjerteinfarkt
Kampen om divisjonsplassen er ingen spøk, verken for spillerne ...
Foto: Sander Heggheim / NRK... eller for supporterne.
Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpixOg det kan faktisk være mer enn en voksen mann tåler.
– Kroppen er på høygir og slipper fra seg stresshormoner som kortisol og adrenalin. De flyter rundt i blodårene. Vi opplever at hjertet slår fortere, blodtrykket øker og vi kjenner spenningen i kroppen, sier fastlege ved Ila legesenter i Trondheim, Tom Andreas Ekle.
I verste fall kan det føre til hjerteinfarkt.
– Kranseårene rundt hjertet kan få mindre blod enn vanlig, og da kan man i verste fall få et hjerteinfarkt, sier Ekle.
LES: Vil lage treningspille for hjertet
– Kontakt helsepersonell med en gang
Mange fotballsupportere er så dedikerte at de venter til etter kampslutt med å kontakte helsepersonell. Det er ingen god ide.
– Man får ofte smerter sentralt i bryset som kan stråle opp til halsen og ut mot venstre arm. Vi opplever ofte at folk som får hjerteinfarkt under sånne arrangement venter med å kontakte helsepersonell. Det er dumt. Kontakt helsepersonell med en gang om du har slike smerter, formaner Ekle.
For helsefaren er ikke til å spøke med.
– En studie under fotball-VM i Tyskland i 2006 viste at det var tre ganger større sannsynlighet for å få hjerteinfarkt de dagene Tyskland hadde kamp. Det kan være skummelt å se på fotball, sier Ekle.
LES: Vil redde liv med «Rai Rai»
– God hjertetrim
Svein Haseth tror ikke at vi tar skade av spennende idrettsarrangementer.
Foto: Elisabeth Skarrud / NRKSvein Haseth er psykologspesialist og ansatt i angst og OCD teamet ved Nidaros DPS. Han tror vi har godt av opplevelsen.
– Jeg tror vi tåler dette veldig fint. Det viser at vi er mennesker, at vi kjenner på følelsene og får en reaksjon fra kroppen. Det er slik det skal være.
Haseth mener det er bedre med nedrykksstrid enn å sitte i ro.
– Hjertet er jo en muskel som trenger trim. Å sitte i sofaen er en dårligere løsning, sier Haseth.
Det finnes heldigvis måter å redusere faren på.
– Drikk mye vann, og pust dypt inn og ut selv om dommeren gjør feil, sier Ekle.
Nedrykk kan gjøre veldig vondt.
Foto: Solum, Stian Lysberg / SCANPIX