Fiskeridirektoratet har ennå ikke oversikt over omfanget av rømningene.
Det er meldt om at laks har rømt fra tre lokaliteter i Hitra kommune etter uværet «Amy» sine herjinger i helga.
Fiskeridirektoratet opplyser at lokalitetene det gjelder er Lerøy Midt Sjø sin lokalitet Fugløya samt Mowi Seawater Norway AS sine lokaliteter, Kåholmen og Valøyan.
200 fanget
Fiskeridirektoratet innhenter nå opplysninger om omfang og årsak til rømningene.
Ved Kåholmen er det så langt fanget om lag 200 oppdrettsfisk på rundt 3,5 kilo.
Fiskeridirektoratet har, i dialog med Statsforvalteren, gitt Mowi pålegg om utvidet gjenfangst i Fillfjorden.
– Alle lokalitetene ligger nær den nasjonale laksefjorden Trondheimsfjorden. Fiskeridirektoratet arbeider med å avklare omfanget av alle de tre hendelsene og følger opp sakene etter vanlig prosedyre, opplyser de.
Ønsker tips
De ønsker at publikum tipser oss om fangst av laks i området.
Det har vært 16 tilfeller med rapportert rømming i Norge tidligere i år, står det på Fiskeridirektoratets sider.
I en rapport som ble lagt frem av Havforskningsinstituttet tidligere i år, pekes rømt oppdrettslaks på som en trussel mot villaksen. Dette til tross for at andelen rømt oppdrettslaks i elvene er synkende.