Her er Kosmoramas prisvinnere

Filmen "Upperdog" stakk av med fire priser og ble kveldens vinner under Kosmoramas prisutdeling mandag.

Hermann Sabado og Agnieszka Grochowska i rollene som Axel og Maria i en scene fra «Upperdog».

Hermann Sabado og Agnieszka Grochowska i rollene som Axel og Maria i en scene fra «Upperdog».

Foto: Foto/Copyright: Sandrew Metronome/Friland Film

Det er sjette år på rad Kosmorama Trondheim internasjonale filmfestival arrangerer prisutdelingen.

Prisen er en glasskulptur laget av kunstneren Cathrine Maske.

Det er forbundenes egne medlemmer som har stemt fram vinnerne.

"Ultra Sheriff"

Frode Andersen vant pitchkonkurransen etter å ha presentert idéen til en satirisk norskspråklig animasjonsfilm: "Ultra Sheriff - The Movie".

Prisen er 100 000 kr. i utviklingsstøtte

"Upperdog"

Årets vinner ble filmen "Upperdog" som fikk fire priser, men "Nord" var hakk i hæl.

Prisvinnere:

Gjengen bak «Upperdog» møtte pressen i Haugesund

Gjengen bak «Upperdog» møtte pressen i Haugesund i 2009.

Foto: Solum, Stian Lysberg / SCANPIX

Beste regi: Sara Johnsen, Upperdog

Beste manus: Sara Johnsen, Upperdog

Beste filmmusikk: Jan Bang, Arve Henriksen og Erik Honoré, Jakten på hukommelsen

Beste produsent: Brede Hovland og Sigve Endresen, Nord

Maria Bonnevie i «Engelen»

Maria Bonnevie i «Engelen».

Foto: NFI

Beste lyddesign: Bent Holm, Nord

Beste foto: John Andreas Andersen, Upperdog

Beste klipp: Zaklina Stojcevska, Upperdog

Beste produksjonsdesign: Karl Juliusson, Julenatt i Blåfjell

Margreth Olin

Beste nyskaper: Margreth Olin, Engelen

Foto: Poppe, Cornelius / SCANPIX

Beste kvinnelige hovedrolle: Maria Bonnevie, Engelen

Beste mannlige hovedrolle: Anders Baasmo Christiansen, Nord

Beste birolle: Pål Sverre Valheim Hagen, Jernanger

Beste nyskaper: Margreth Olin, Engelen

(artikkelen fortsetter under bildet)

Prisutdeling Kosmorama

Under prisutdelingen medvirker bl.a. artistene Lise Karlsnes, Ingrid Olava, Thomas Dybdahl, Noora Noor og Morten Abel

Foto: Bjørnhild Vigerust, Kosmorama

De nominerte:

Beste Regi
Rune Denstad Langlo - Nord
Margreth Olin - Engelen
Sara Johnsen - Upperdog

Erlend Loe

Elend Loe var nominert til beste manus.

Foto: Charlotte Thiis-Evensen / NRK

Beste Manus
Sara Johnsen - Upperdog
Gunnar Vikene og Torun Lian - Vegas
Erlend Loe - Nord

Beste filmmusikk
Jan Bang, Arve Henriksen og Erik Honoré - Jakten på hukommelsen
Marcus Paus - Upperdog
Karsten Fundal - Jernanger

Beste produsent
Terje Strømstad og Tomas Evjen - Død snø
Christian Fredrik Martin og Asle Vatn - Upperdog
Brede Hovland og Sigve Endresen - Nord

Beste lyddesign
Bent Holm - Nord
Tormod Ringnes - Vegas
Carl Svensson - Yatzy

Filmplakat for «Død Snø»

Filmplakat for «Død Snø»

Foto: www.dodsno.no

Beste foto
John Andreas Andersen - Upperdog
Trond Tønder - Rottenetter
Philip Øgaard - Nord

Beste klipp
Martin Stoltz - Død snø
Jon Endre Mørk - Vegas
Zaklina Stojcevska - Upperdog

Beste produksjonsdesign
Karl Juliusson - Julenatt i blåfjell
Trygve Hov - Jernanger
Guri Giæver - Skjult

Beste kvinnelige hovedrolle
Maria Bonnevie - Engelen
Agnieszka Grochowska - Upperdog
Cecilie Mosli - Orps - the movie

Beste mannlige hovedrolle
Hermann Sabado - Upperdog
Bjørn Sundquist - Jernanger
Anders Baasmo Christiansen - Nord

Håkon Bleken og Selvportrett, 2008

Håkon Bleken og Selvportrett, 2008

Foto: Jan Rye Ravnestad / NRK

Beste birolle
Pål Sverre Valheim Hagen - Jernanger
Helge Jordal - Vegas
Ågot Sendstad - Yatzy

Beste nyskaper (Juryert pris)
Død snø
Engelen
Håkon Bleken, maler