Hopp til innhold

Trillingsensasjon i fjøset

Sjansen for at ei ku får trillinger er 0,1 promille. At dette skjer i løpet av seks dager er enda sjeldnere. Det skjedde i Alta i forrige uke.

Bonden fra Alta så trippelt.

VIDEO: Alta-bonden så trippelt da kua hans kalvet.

Kalvefødselen som fant sted på gården til Knut Arne Mikalsen i Langfjordbotn i Alta kommune i forrige uke hører sjeldenhetene til.

Kua 1014 ble nemlig mor til tre kalver.

– At ei ku kalver er jo vanlig, men at det kom to kalver til fra samme kua seks dager etter er merkelig, sier bonde Knut Arne Mikalsen til NRK.

Sjansen for at ei ku får trillinger er 0,1 promille.

– Det er jo en artig og meget sjelden begivenhet. Artig å oppleve, forteller Mikalsen.

Uvanlig

Ifølge Finnmark Dagblad, som først omtalte saken, skjer det 3,5 millioner kalvinger i året. Av disse er 264 trillinger.

– Det at ei ku får trillinger er uvanlig, men at de kommer med seks dagers mellomrom er enda mer uvanlig, sier professor ved Norges veterinærhøgskole, Knut Karlberg til Finnmark Dagblad.

Kalver Langfjordbotn
Foto: Liv Pedersen / NRK

Vanskelig å forklare

Ifølge professor Karlberg hadde kalvingen vært enklere er det å forklare dersom kua kalver over en periode på tre til seks uker. Det fordi ei ku har to livmorhalser som kan befruktes på ulike tidspunkt.

– Det finnes forklaringer, men da med lengre sykluser mellom hver kalv. Normalt har også kua blitt inseminert to ganger innenfor en kort periode, sier Karlberg.

Spøker for et langt liv

De to kvigekalvene og oksekalven skal få være sammen en stund, men et livslangt søskenskap må de nok se langt etter.

– Oksekalvene selger vi vanligvis til slakt, mens kvigekalvene blir påsatt. Når det kalves trillinger er sjansen stor for at kvigekalvene er sterile, så vi tenker å fôre dem opp til de normalt ville blitt inseminert. Er det sterile da går de nok til slakt, sier bonde Knut Arne Mikalsen.

Knut Arne Mikalsen og Augustin Mikalsen
Foto: Liv Pedersen / NRK