Høyre i Finnmark mener at tiden er inne for at fylket skal sette seg ned og diskutere sammenslåing.
– Det er klart, Finnmark vil etter all sannsynlighet ikke bestå slik som det er i dag. Skal vi være med å påvirke fremtiden vår må vi gå inn i forhandlinger, sier Høyres gruppeleder Jo Inge Hesjevik.
Fylkestinget vil i morgen trolig gå med på Høyres forslag om å snakke sammen, både med Troms og Nordland, om et felles Nord-Norge.
Høyres gruppeleder Jo Inge Hesjevik sier tiden er moden for å diskutere fylkessammenslåing.
Foto: Stian Strøm / NRK– Kan gå veldig fort
Stortinget sa i dag ja til at Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag går sammen i det nye storfylket Trøndelag. Dermed blir landets fylker redusert fra 19 til 18 fra og med 1. januar 2018.
I Nord-Norge har derimot debatten om samarbeid og sammenslåing av fylker i nord vært blokkert av et vedtak fra politikerne i Finnmark som sier at de ikke ska ha samtaler om samarbeid sørover.
Men Hesjevik tror ikke det er langt unna.
– Jeg tror at det kan gå veldig fort hvis det først skjer noe nå. Enten så gjør vi det med at vi jobber for å få en god løsning for Finnmark, eller så vil nok Stortinget til slutt peke på hvordan vi skal se ut.
Vil beholde særrettigheter
– Det ser ut som det går mot et klart flertall i fylkestinget, at man ønsker å videreføre samtalene med Troms, sier fylkesordfører Runar Sjåstad.
Å gi fra seg særrettighetene i Finnmark er ikke Høyrepolitikeren interessert i.
Foto: Øystein Økter / NRKHan understreker at uansett hva samtalene ender opp i, så må det tilbake til en bred politisk behandling hvor partiene skal involveres og finnmarkingene skal høres.
– Jeg vil tro at hele Nord-Norge burde vært samlet under en paraply, jeg tror det ville gjort oss sterkest, sier Hesjevik.
Men å forhandle vekk særrettighetene er uaktuelt.
– Her har vi jo jakt- og fiskerettigheter og snøskuterkjøring, og mange andre ting som betyr mye for oss. Jeg tror at FeFo kan bli viktig for finnmarkinger i fremtiden hvis vi blir del av en større region, så vi bevarer de ressursene for befolkningen i denne delen av Nord-Norge, sier han.
- Se reportasjen fra Fylkestinget: