Hopp til innhold

Trenerlegende imponert over Norge

Norges innsats i ishockey-VM har blitt lagt merke til i hockeyverdenen. Den canadiske trenerlegenden Andy Murray er veldig imponert over det han har sett.

Andy Murray om Norge

Canadiske Andy Murray er imponert over Norge i ishockey-VM.

Foto: Scanpix/NRK

Direkte kl 20.15: Norge vant 3-2

- Norge har hatt et bra mesterskap. De spilte veldig bra da de slo Sverige, ledet lenge mot USA og spilte en bra kamp mot Østerrike, sier Andy Murray til NRK.

Jonas Holøs

Jonas Holøs i aksjon.

Foto: Sandberg, Fredrik / SCANPIX

Murray ledet Canada til tre VM-gull (1997, 2003 og 2007) og har trent flere NHL-klubber, men er nå lagleder for Sveits som Norge møter i den første kampen i mellomspillet torsdag kveld. Han er spesielt imponert over måten landslagssjef Roy Johansen leder det norske laget på.

- Norge har en bra trener som leder laget sitt veldig bra. De har bra struktur på spillet sitt, så hvis Sveits skal slå Norge må vi spille opp mot vårt beste, sier Murray videre.

Kommer Norge til kvartfinalen i ishockey-VM? Diskuter nederst i saken!

Han har heller ikke glemt at Norge i fjorårets VM slo Sveits 3-2 i mellomspillet og at Sveits måtte ha ekstraomganger for å slå Norge 5-4 i OL i Vancouver.

Opp i eliten

Likevel har Sveits de siste årene løftet seg til å bli en nasjon som som ofte spiller seg til kvartfinaler både i VM- og OL-sammenheng. I 1998 ble de nummer fire i mesterskapet på hjemmebane, mens de i fjor ble nummer fem i VM i Tyskland.

I tillegg har de fostret flere NHL-spillere, spesielt målvakter som Jonas Hiller, Martin Gerber, David Aebischer og Tobias Stephan. Sistnevnte står trolig i mål mot Norge i torsdagens kamp.

Murray er også imponert over det kollektive norske spillet og at laget har fått så bra resultater til tross av at de stiller uten to av sine største ishockey-profiler.

Roy Johansen

Roy Johansen er optimist før mellomspillet starter.

Foto: Anders Engeland / NRK

- Man må bli imponert over Norge når man vet at dere to beste spillere, Mads Zuccarello Aasen og Patrick Thoresen, er borte, sier Murray.

Store muligheter

I det norske laget er troen på videre avansement til kvartfinalen også stor etter det de presterte i gruppespillet.

- Det kommer til å bli tre tøffe matcher, men vi har mulighet til å slå alle, sier Jonas Holøs til NRK.

- Kvartfinalemulighetene er store. Vi skal kunne slå både Sveits og Frankrike på bra dager. Vi kan også ryste Canada på linje med det vi gjorde mot USA, supplerer Mathis Olimb som for øyeblikket topper poenglisten i hele mesterskapet sammen med rekkekamerat Anders Bastiansen.

Må ha mer enn en seier

Norge spilte seg til sin første, og så langt siste VM-kvartfinale i 2008. Da tapte man alle kampene i mellomspillet, men var heldige med resultatene i de andre kampene slik at det holdt med poengene de hadde med seg fra gruppespillet.

- Får å få en kvartfinale må vi nok ta mer enn tre poeng mot Frankrike, men uansett spiller vi om ranking og det er viktig å ta med seg så mange poeng videre med tanke på rangering før OL-kvalifisering og VM neste år, sier landslagssjef Roy Johansen til NRK.

Lars Haugen

Lars Haugen har hatt mye å juble for i det norske målet.

Foto: Petr David Josek / Ap

Nøkkelen til videre avansement ligger dermed i torsdagens kamp mot Sveits.

- Det er kamp vi må vinne for å gå til kvartfinale, så det blir en viktig kamp og vi må derfor nullstille oss. Vi har gjort tre bra kamper, og jeg har tro på at vi skal klare en bra kamp til, sier Johansen videre.

Skulle Norge overgå seg selv ved å vinne alle de tre kampene, vil de trolig få "lett" motstand i kvartfinalen, og veien til en semifinalen skal ikke være for lang.

Fornyet tillit

I det norske målet får Lars Haugen fornyet tillit etter at han storspilte mot Sverige og Sveits og toppet det hele med å holde buret reint i den siste kampen i gruppespillet.

- Haugen fikk nok en bra kamp mot Østerrike. Han holdt nullen og var veldig solid, så han får fornyet tillit mot Sveits, sier Roy Johansen.

20-årige Haugen kom inn i mesterskapet som reserve til mer rutinerte Pål Grotnes, men etter at han skadet seg har Haugen overbevist stort.

- Han blir kjempeviktig mot Sveits, avslutter Johansen.

Kampen mot Sveits spilles klokken 20.15 og du kan følge den direkte på NRK.no/sport.

Kommer Norge til kvartfinalen i ishockey-VM? Diskuter nederst i saken!

Siste nytt

  • Carlsen om uventet dødsfall: – Det er veldig trist

    Mandag kveld kom beskjeden om at sjakkspiller og stormester Daniel Naroditsky var død. Amerikaneren ble bare 29 år.

    Dødsbudskapet ble møtt med sjokk og vantro i miljøet. Tirsdag har Magnus Carlsen kommentert saken via sin egen Youtube-kanal, skriver VG.

    – Det er veldig trist. Jeg har kjent ham i mange år, vi var ikke nære, men har spilt mye mot hverandre, sier Carlsen på sin egen Youtube-kanal ifølge avisen.

    Amerikaneren var rangert som verdens 151. beste sjakkspiller.

    Han ble stormester som 17-åring. Under VM i lynsjakk i fjor ble han nummer ni.

    Magnus Carlsen
    Foto: Reuters
  • Glimt-sjefen forberedt på ekstreme forhold: – Vi aner ikke hvordan vi skal takle det

    Kjetil Knutsen tror klubben får en helt ny opplevelse når de onsdag møter Galatasaray i mesterligaen onsdag.

    Hjemmesupporterne til Galatasaray er velkjent for et ekstremt lydnivå.

    – Det er umulig å forberede seg på. Vi er ikke vant til det, men vi ser fram til det. Det er en ny opplevelse, og vi aner ikke hvordan vi skal takle deg, sier Kjetil Knutsen på pressekonferansen i Istanbul tirsdag kveld.

    – Det blir tøft og er ingen tvil om at det blir en utfordring. Vi har vært borti tøffe kamper før der det har vært lignende tilstander. Vi er godt forberedt på det. Så gjelder det å holde hodet kaldt når det koker som mest underveis i kampen, sier Jens Petter Hauge til NRK.

    – Det er ikke alt du kan forberede deg på. Jeg vet ikke hvor høy mange desibel det er her, men det er det som har vært vår reise. Spillerne får nye utfordringer. og veldig mange av dem klarer de å håndtere, sier Kjetil Knutsen til NRK.

    Galatasaray-Bodø/Glimt har avspark klokken 18.45 onsdag. Kampen sendes på TV 2 Play, kan høres på NRK Sport på radio og følges direkte her.

    Bodø/Glimt-trener Kjetil Knutsen på pressekonferanse i Istanbul dagen før kamp mot Galatasaray i Mesterligaen
    Foto: YASIN AKGUL / AFP / NTB
  • Kjær slet med servingen – ute av storturnering

    Nicolai Budkov Kjær (19) fikk det tøft mot argentinske Tomas Martin Etcheverry (26) og er ute av ATP 500-turneringen i Wien.

    Det norske stortalentet hadde ikke flyten i egen serve og kom seg heller aldri til noen bruddsjanser i duellen. Tapet kom med settsifrene 3-6, 3–6.

    Det var Kjærs første kamp på 500-nivået. Han har tidligere vært inne i tre ATP 250-turneringer.

    Kjær spilte en 250-turnering i Stockholm sist uke, men røk der mot kroatiske Marin Cilic i 1. runde.

    60.-rangerte Etcheverry tok kontroll på oppgjøret tirsdag og brøt Kjærs serve tidlig. Kjær fikk aldri satt inn presset på argentineren og måtte tåle ytterligere et brudd.

    – Han slår omtrent ikke feil, sa TV 2-kommentator Christer Francke om Etcheverry.

    – Her må Nicolai steppe opp og serve litt bedre, la han til.

    Kjær fikk litt mer flyt i spillet i andresettet, men kom seg ikke til noen bruddsjanser i løpet av hele kampen. Kjær leverte et svakt servegame da Etcheverry brøt til 5-3-ledelse, og argentineren servet inn seieren.

    Kjær skulle egentlig spilt kvalifisering til turneringen i Østerrike, men fikk wildcardet til italienske Matteo Berrettini, som måtte trekke seg. Turneringen i Wien er den største Kjær har deltatt i så langt i karrieren. (NTB)

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal