Hopp til innhold

Tom og Morten Pettersen

Årets Ildsjel Tom og Morten Pettersen

TOM OG MORTEN PETTERSEN

68 og 66 år, fra Høybråten og Stovner Idrettslag, Stovner, Oslo.
Representerer Øst-Norge.

Brødreparet Pettersen har skapt idrettsglede og engasjement i over 40 år. Inspirert av deres far, som var med å bygge opp anleggene på Liaskogen, har de stått på året rundt.

Morten og Tom Pettersen er nominert til årets ildsjel

Tom og Morten Pettersen er nominert sammen som én av fem til Årets Ildsjel.

Foto: NRK

De har driftet og preparert den lokale alpinbakken, stått bak oppbygningen av Liastua, stekt vafler, kjørt opp kilometer med langrennsspor, og bidratt til aktiv bruk av Liaskogen, ikke minst blant lokalbefolkning med innvandrerbakgrunn. På sommeren rydder de turstier i skogen.

Lederen i Høybråten og Stovner IL, Odd Jan Olstad, sier det slik: - Går du i Liaskogen, møter du enten skogens stillhet, eller Morten og Tom Pettersen!
Brødrene ble nominert med støtte fra et enstemmig hovedstyre i idrettslaget.

Brødrene ble fortalt de skulle treffe en rørlegger. «Rørleggeren» var Kjetil André Aamodt.

Årets Ildsjel er den kanskje viktigste prisen av alle, og deles ut hvert år på Idrettsgallaen. Den går til en person som har gjort spesielt stor innsats for sitt idrettslag over flere år.

I år kom det inn omtrent 1200 nominasjoner, som til slutt ble til de fem kandidatene du kan lese om på nettsidene våre.

Sportsnyheter

Alexis Mac Allister får behandling

Liverpool freser etter denne situasjonen: Lå blodig på gresset da motstanderen scoret

Liverpool-stjernene reagerte kraftig mot dommeren etter en blodig hodesmell. De får støtte av flere eksperter.

samling

Har blitt «ekspertar» på reising: Takkar Taylor Swift og strikketøyet

Denne gjengen reiser verda rundt nesten 250 dagar i året. For å vere i toppform når det gjeld har Ingrid Landmark Tandrevold og resten av gjengen fleire lure tips.

en mann med hjelm som klemmer en annen mann

Hushovd skaka etter norsk sykkelbragd: – Heilt ellevilt!

Uno-X er klare for det øvste nivået i sykkelsporten. Duellen mot franske Cofidis utvikla seg til å bli svært nervepirrande.

Siste nytt

  • Tungt tap for Strømsgodset: Tapte 3-0 mot Fredrikstad

    Med fire poeng opp til kvalifiseringsplass var Strømsgodset i poengjakt då dei møtte Fredrikstad i Eliteserien, søndag.

    Men med 0-3-tap heime, kan det bli tøft å sikre eliteseriekontrakt.

    Etter jamspelt kamp med sjansar begge vegar, tok FFK leiinga i det 67. minutt. Oskar Øhlenschlæger sette hovudet i ballen og styrte inn 1-0.

    Like etter banka Ulrik Fredriksen 2-0 i krysset. Henrik Skogvold auka til 3-0 kort tid seinare. Bryne spelte 2-2 mot Rosenborg laurdag, og med siger over FFK ville Godset berre vore to poeng bak med fem kampar att av sesongen. I staden er avstanden fem poeng. (NRK/NTB)

    en fotballspiller som stuper etter en ball
    Foto: Trond R. Teigen / NTB
  • Isak Frey toer i showrenn foran 18.000 tilskuere

    Isak Frey ble nummer to i et showrenn i skiskyting i München søndag foran 18.000 tilskuere. Eric Perrot fra Frankrike ble litt for sterk i finalen.

    Vebjørn Sørum og Sturla Holm Lægreid var øvrige nordmenn i mennenes finale. De ble henholdsvis nummer fire og sju.

    I kvinneklassen vant italienske Lisa Vittozzi foran svenskene Johanna Skotheim og Anna Magnusson.

    Karoline Knotten var eneste norske finalist og havnet på 6.-plass.

    (NTB)

    en mann med hjelm og hockeykølle
    Foto: Terje Pedersen / NTB
  • Feira framfor Vålerenga-fansen: "Uspiselig"

    Vålerengas Mathias Grundetjern var klar i talen då han prata med NRK etter 2-1-tapet mot HamKam, søndag.

    Ylldren Ibrahimaj skåra heimelaget sitt andre mål og jubla opp mot «Klanen».

    «Uspiselig» kallar Grundetjern det.

    I eit intervju med TV 2 før kampen, kalla Ibrahimaj også Vålerenga-fansen for «søpla».

    – Dei bua mot oss då me kom på oppvarming, på vår heimebane. At dei buar på oss, då må dei tole å få litt tilbake, seier Ibrahimaj til NRK.

    Grundetjern, som skåra Vålerenga sitt einaste mål, var ikkje fornøgd med korleis Ibrahimaj oppførte seg mot bortefansen.

    – Han er tidlegare LSK-spelar, så det seier jo sitt, seier Vålerenga-spissen.

    – Fotball er følelsar. Dei meine kva dei vil. Men når dei buar på oss på heimebane, då må dei tole å få tilbake, seier Ibrahimaj.

    en mann i hvit skjorte
    Foto: Geir Olsen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal