Hopp til innhold

– Stopp arbeidet med vinter-OL nå

Et norsk vinter-OL i 2022 tok ett steg videre i idrettsstyret i dag. Svømmeforbundet er derimot klokkeklare på at foten må settes ned for planene.

Per Rune Eknes, svømmeforbundet

Per Rune Eknes i svømmeforbundet sier nei til OL.

Foto: Thomassen, Christian / SCANPIX

  • Bør Norge arrangere vinter-OL på ny? Diskutér saken nederst i artikkelen.

Torsdag bestemte idrettsstyret seg for å fortsette arbeidet med en norsk OL-søknad. Dermed er Norge ett skritt nærmere Oslo-OL i 2022.

Men jubel er det ikke å spore hos Norges svømmeforbund. De åpnet i forrige måned for et OL-ja , men er nå soleklare på at de ikke vil støtte et vinter-OL i 2022 slik det ser ut i dag.

– Jeg mener prosessen må stoppes nå. Og jeg tror den blir senest stoppet på det ekstraordinære idrettstinget til sommeren, sier president Per Rune Eknes i Norges svømmeforbund til NRK.

– Tror du det blir OL i 2022?

– Nei, det tror jeg ikke. Da må regjeringen komme opp med helt andre måter å finansiere idretten. Foreløpig ser det ikke ut som regjeringen kommer til å gjøre det, og da tror jeg ikke det blir OL, forteller Eknes.

– Rydd opp i eget hus

Først vekket det harme i nord da Oslo-kandidaturet ble presentert kun få år etter et Tromsø-OL fikk nei. Nå er det spredning i idretts-Norge som kan bli ankepunktet.

De største sommeridrettene har uttalt at de er skeptiske til et vinter-OL.

– Vi synes det er fullstendig feil tidspunkt å ta denne OL-diskusjonen på. For vi må rydde opp i eget hus før vi kan begynne å snakke om en OL-fest, sier Eknes i svømmeforbundet.

– Vi har mer en nok utfordringer med å finanisere breddeidretten. Vi har et etterslep på spillermidler til anlegg som er langt som et vondt år.

– Hva skal til for at svømmeforbundet snur og sier ja?

– Da må det gis mer midler til svømmeanlegg og andre anlegg i landet, og at en OL-søknad ikke skal gå utover idretten generelt, presiserer Eknes.

Video Motstand mot vinter-OL i sommeridrettsforbundene

Motstand mot vinter-OL i sommeridrettsforbundene.

Neste steg: regjeringen

Børre Rognlien

Presidenten i Norges idrettsforbund forteller at idrettsstyret har fått fullmakt til å ta saken videre med regjeringen og Oslo kommune.

Foto: Roald, Berit / Scanpix

Torsdag gikk altså idrettsstyret inn for å søke om vinter-OL i Oslo i 2022.

– Vi har fått fullmakt til å ta denne saken videre med regjeringen og Oslo kommune, sa idrettspresident Børre Rognlien torsdag.

– Responsen derfra vil avgjøre om vi vil fortsette denne prosessen. Og det er helt klart at responsen må være svært positiv for at denne saken skal bli tatt videre.

– Bruk oljefondet

Per Rune Eknes, svømmepresident

Svømmepresidenten tror eneste løsning for et Oslo-OL er å ta fra oljefondet.

Foto: Thomassen, Christian / Scanpix

Ettersom kulturminister Anniken Huitfeldt tidligere har sagt at idrettsforbundet må belage seg på å bruke egne tippemidler for at staten skal være med, mener Norges svømmeforbund at man ikke kommer bort fra at man må ta fra tippemidlene til breddeidretten og at det dermed går utover idretten generelt.

Svømmepresidenten sliter også med å se hvordan idrettene skal kunne enes om å få de olympiske vinterlekene til Norge og Oslo.

– Sånn som det ser ut i dag er det ingen samling i idrettene. Kun oljefondet kan finanisere OL slik vi ser det. Så lenge et OL vil gå utover breddeidrettene, kan ikke vi være med, understreker Eknes.

– Det er alt for tidlig å ta den diskusjonen nå, svarer Rognlien til NRK på spørsmål om det kan være aktuelt med OL-finansering gjennom oljefondet.

Startsgaranti på opp mot 30 milliarder

Det som blir viktig framover blir å få alle i norsk idrett til å stille seg bak en eventuell søknad. Foreløpig er det en viss skepsis i noen av de store sommeridrettsforbundene.

De politiske myndighetene må også inn i prosessen så raskt som mulig, for det må stille en statsgaranti på mellom 20 og 30 milliarder kroner for at en søknad kan fremmes.

Til sjuende og sist er det politikerne som sitter med nøkkelen i denne saken.

Endelig vedtak neste sommer

Dersom idretten stiller seg bak en eventuell søknad og politikerne er med på laget, kommer det endelige vedtak om en eventuell OL-søknad til å bli fattet på et ekstraordinært idrettsting i juni neste år.

Norge arrangerte vinter-OL i 1952 (Oslo) og 1994 (Lillehammer).

Hva mener du? Er det på tide Norge søker om et nytt vinter-OL?

Sportsnyheter

Veronica Kristiansen og Ida Alstad

Meiner dette antrekket er kvinnefiendtleg: – Det er flautt og pinleg

Veronica Kristiansen må spele i kvit shorts mot si vilje i klubbhandballen. No krev landslaga i Skandinavia ei regelendring før VM.

en person som har på seg hodetelefoner

Meiner det blir for mykje kjærastar og kjendisar: – Det går litt over styr

Kjendisane strøymer til Formel 1-arenaen for å sjå verdsstjernene i aksjon. Men for enkelte har det blitt litt mykje kjendis – og litt lite sport.

Alexis Mac Allister får behandling

Liverpool freser etter denne situasjonen: Lå blodig på gresset da motstanderen scoret

Liverpool-stjernene reagerte kraftig mot dommeren etter en blodig hodesmell. De får støtte av flere eksperter.

Siste nytt

  • Femte strake seier for Brandsegg-Nygård og Red Wings

    Michael Brandsegg-Nygård og hans Detroit Red Wings har fått en ypperlig start på NHL-sesongen. Søndag ble Edmonton Oilers slått 4-2.

    Red Wings har vunnet fem kamper på rad etter tapet for Montréal Canadiens i sesongåpningen, som også var nordmannens NHL-debut.

    Brandsegg-Nygård spilte 14.11 minutter søndag. Han noterte ett skudd på mål, tre blokkerte skudd og ett skudd utenfor, i tillegg til tre taklinger. Han var ikke på isen ved noen av kampens scoringer.

    Etter en målløs første periode festet Red Wings grepet da Dylan Larkin og Emmit Finnie scoret i midtperioden. Noah Philp reduserte for gjestene, men Larkins satte inn 3-1 før siste pause.

    Leon Draisaitl skapte ny spenning snaut halvveis i 3. periode, og kampen levde helt til Finnie satte punktum i tomt bur 1.22 minutt før slutt. Begge lag hadde store sjanser rett før det målet. (NTB)

    Michael Brandsegg-Nygård
    Foto: GREGORY SHAMUS / AFP / NTB
  • Marokko vant U20-VM i fotball

    Marokko vant VM i fotball for U20-lagene etter å ha slått Argentina 2–0 i finalen.

    Yassir Zabiri scoret begge målene da Marokko gikk til topps i U20-VM i fotball natt til mandag norsk tid.

    20-åringen, som til daglig spiller for den portugisiske klubben FC Famalicao, scoret begge målene i første omgang.

    Det norske U20-landslaget skrev norsk fotballhistorie ved å ta seg til kvartfinalen. Der ble det stopp etter 1–2 tap mot Frankrike.

    Det var første gang et norsk landslag for menn var i kvartfinale i en VM-turnering, uansett aldersklasse. (NTB)

    En gruppe menn i sportsuniformer
    Foto: Esteban Felix / AP / NTB
  • Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet

    Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.

    Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.

    Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.

    Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.

    Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)

    En person som løper på et jorde
    Foto: THOMAS COEX / AFP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal