Hopp til innhold

Skarstein fosset inn til nytt VM-gull: – En drøm går i oppfyllelse

Birgit Skarstein rodde inn til et suverent VM-gull i singelsculler under VM i roing søndag. Skarstein ledet gjennom hele finalen.

Intervju med Birgit Skarstein.

– Jeg er så utrolig lykkelig, sier en rørt Skarstein etter seieren.

Det norske håpet ledet søndagens finale med over tre sekunder allerede etter 500 meter, og ved 1500 meter hadde forspranget økt til det dobbelte.

– Det var et ordentlig jobbeløp, jeg har jobbet så hardt og så mye. Men det gikk. Jeg er så glad, smiler hun.

– Fantastisk sesong

28-åringen vant til slutt drøye seks sekunder foran Moran Samuel fra Israel. Sylvia Pille-Steppart fra Tyskland tok bronsen.

– Det er en drøm som går i oppfyllelse. Det har vært en fantastisk sesong med seier i verdenscupen, verdensrekord og VM-gull, forteller hun.

– Det var en lang distanse, men jeg har jobbet med kapasiteten min, og det ga resultater. Det var viktig å ta en medalje her før OL i Tokyo, det har vært et mål, sier Skarstein, som syntes det var ekstra stas å slå medaljørene fra OL i Rio.

Vanskelige forhold

Skarstein, som deltok i pararoing, har tatt medaljer i roing i alle verdenscuper og mesterskap siden 2012.

Hun vant verdenscupen i sommer, og hun satte også verdensrekord på distansen med 10.49 minutter.

– Det var tøff sidevind, i tillegg til at jeg fikk den tøffeste banen. Egentlig skulle vi bli plassert i baner basert på forhold etter hvor vi lå på seedingen, men jeg fikk den tøffeste banen. Jeg merket det rett før start, og måtte bare omstille mentalt. Jeg fikk høre at det var en tabbe etterpå, men det gikk bra likevel, sier hun om seieren.

For Olaf Tufte og Kjetil Borch gikk det ikke så bra.

Den norske dobbeltsculleren endte til slutt på en 5.-plass i søndagens finale. New Zealand var best og tok gullet, mens Polen og Italia tok sølvet og bronsen.

Kvinner, pararoing singlesculler:

1) Birgit Skarstein, Norge 11.14,17, 2) Moran Samuel, Israel 11.20,81, 3) Sylvia Pille-Steppart, Tyskland 11.55,75, 4) Anila Hoxha, Italia 12.05,69, 5) Sandra Khumalo, Sør-Afrika 12.14,07, 6) Hallie Smith, USA 12.50,70.

Les også: Brun sikret bronse i ro-VM

Birgit Skarstein

Her sikrer Skarstein VM-gullet.

Siste nytt

  • Håndballstjernen Silje Solberg-Østhassel har blitt tobarnsmor

    Håndballprofilen Silje Solberg-Østhassel har blitt mamma for andre gang.

    Det bekrefter hun på Instagram.

    – Vårt lille mirakel, heter det i meldingen.

    Keeperstjernen er gift med Lars Østhassel. Barnet som nå har kommet i verden skal hete Tuva.

    Solberg-Østhassel har vært med å ta fem EM-gull, to VM-gull og ett OL-gull med Norge.

    Målvakten har per nå ingen klubb. Hun var en del av Vipers-laget, da kristiansandsklubben gikk konkurs.

    (NTB)

    Silje Solberg smiler foran en folkemengde
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Svenske stjerner kritiske til Tour de Ski-format: – Ikke rettferdig

    Det er flere endringer i verdenscupen i langrenn denne sesongen. Et helt nytt format i Tour de Ski får svenskene til å rynke på nesa.

    – Det høres veldig rart ut. Det høres ikke rettferdig ut, sier Oskar Svensson om en av nyhetene.

    I stedet for et vanlig løp kommer den tredje etappen av vinterens Tour de Ski til å bli en slags delt fellesstart. For både kvinner og menn skal etappen bestå av fire heat med 20-25 løpere som kjemper i en fellesstart over fem kilometer. Den raskeste tiden sett over alle heat vinner.

    At ikke engang FIS vet nøyaktig hvordan det skal bli, er en av grunnene til at de svenske landslagsløperne føler seg forvirret.

    – Rart

    – Man skal ikke kritisere noe før man har sett det, men …, sier Svensson.

    – Dette femkilometerkonseptet høres veldig rart ut. Det høres jo ikke rettferdig ut. Det er sikkert kjempespennende å se på, for det kan gå alle veier, om de beste går i et langsomt heat eller omvendt. Men det blir mer flaks enn prestasjon. Så det tror jeg er en dårlig idé, sier han.

    Ebba Andersson sier diplomatisk at hun er «veldig nysgjerrig» på opplegget.

    – Det føles som at de prøver å finne opp et nytt hjul hver sesong. Altså, ting er kanskje tradisjonelle av en grunn. Så hvorfor ikke bare holde fast ved det som en gang har vært kjernen i langrennsidrett, sier Andersson.

    (NTB)

    Svensson
    Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix
  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney

Sendeplan

Kl. Program Kanal