Det er lærere og det somaliske sjakkforbundet som har tatt initiativet til å holde ukentlige sjakkturneringer for fred. Byens barn og unge stiller til start.
Lærer Yasin Omar har stor tro på prosjektet, og sier følgende til nyhetsbyrået Xinhua:
Nå er bøkene byttet ut med sjakkbrett i Mogadishu
Foto: MOHAMED SHEIKH NOR / AP- dette vil hjelpe barna å skru tankene bort fra alle de forferdelige tingene som foregår rundt dem, og hjelpe dem å komme bedre overens. Jeg håper alle skoler over hele Somalia vil begynne med sjakk.
- Dette viktige spillet vil ikke bare hjelpe elevene, men også samfunnet generelt.
Sport generelt er populært i Somalia, men de fleste baner og anlegg er enten bombet eller omgjort til militære poster. Da er det enklere med sjakk.
Presidenten i landets sjakkforbund fremholder at sjakk ikke bare er en sport, men også en mentaløvelse som vil hjelpe og få fram fornuftige ungdommer som kan spre budskapet om fred.