Hopp til innhold

Nye toppsyklister tatt for doping

To store sykkelstjerner er tatt for dopingbruk.

Leonardo Piepoli

Leonardo Piepoli jubler i det han vinner den 10. etappe i årets Tour de France.

Foto: PASCAL PAVANI / AFP

Italienske Leonardo Piepoli og tyske Stefan Schumacher er begge tatt for dopingbruk.

Piepoli avla to positive dopingprøver under årets Tour de France.

Det opplyser den italienske OL-komiteen CONI.

Riccardo Ricco og Leonardo Piepoli

Riccardo Ricco og Leonardo Piepoli fotografert under årets Tour de France.

Foto: BAS CZERWINSKI / AP

Piepoli må møte til høring med CONI fredag.

Piepoli var i hardt vært under Tour de France, og han ble sparket fra laget sitt Saunier Duval i juli.

Begrunnelsen var at han hadde brutt lagets etiske regler.

Piepoli testet positivt både 4. juli og 15. juli, sier Pierre Bordry i Frankrikes antidopingbyrå (AFDL).

Italieneren vant den 10. etappen i årets Tour. Han står med en rekke triumfer i karrieren, blant annet vant han klatretrøyen i fjorårets Giro d'Italia.

Lagkamerat tatt

Piepolis lagkamerat Riccardo Ricco ble også sparket fra Saunier Duval-laget.

Ricco har senere innrømmet bruk av det forbudte stoffet Cera, som er betegnet som tredjegenerasjons EPO.

Stefan Schumacher

Stefan Schumacher

Foto: LAURENT REBOURS / AP

Ricco er allerede utestengt fra idretten i to år.

Det italienske nyhetsbyrået ANSA melder at Piepoli har testet positivt på Cera, men dette er ennå ikke bekreftet.

Schumacher tatt

Også tyske Stefan Schumacher avla positiv dopingprøve under årets Tour de France.

Det bekrefter Gerolsteiner-sjef Hans-Michael Holczer overfor det tyske nyhetsbyrået AFP.

Schumacher vant to etapper under årets ritt.

Det er ikke første gang tyskeren avlegger positiv dopingprøve.

I 2005 testet han positivt for amfetamin, men ble frifunnet av det tyske forbundet.

Sportsnyheter

Norge møtte Østerrike i den første kampen i nasjonsligaen.

Graham Hansen svarer NRKs ekspert: – Et ufortjent stempel

Før kampen mot Østerrike skrev Carl-Erik Torp at de norske spillerne ikke kunne klage lenger. Nå får han svar av Caroline Graham Hansen.

Siste nytt

  • Carlsen vant Speed Chess Championship

    Magnus Carlsen vant fredag lynsjakkturneringen Speed Chess Championship. I finalen slo nordmannen Hikaru Nakamura.

    I online-turneringen har Carlsen har utklasset alle sine motstandere.

    (NTB)

    Norway Chess
    Foto: Carina Johansen / NTB
  • Xavi forlenger med Barcelona

    Xavi (43) bekreftet fredag at han kommer til å forlenge kontrakten som trener for Barcelona med ytterligere ett år.

    Den nye kontrakten strekker seg fram til 2025. Et par timer senere kom også bekreftelsen fra klubben.

    Den tidligere midtbanespilleren tok over trenerjobben i 2021, og han ledet klubben til et nytt seriemesterskap sist sesong.

    – Vi vant to titler sist sesong og er en klubb i utvikling, sier treneren som overtok jobben på en treårskontrakt etter nederlenderen Ronald Koeman. Den kontrakten han hadde løp til 2024.

    Barcelona er plassert som nummer to i årets La Liga, to poeng bak Real Madrid. (NTB)

    6llf_df4WrY
    Foto: AP
  • Sverige markerte sammen med det spanske landslaget

    Sammen med Spania markert Sverige sin motstand mot bråket i det spanske fotballforbundet før lagenes kamp i nasjonsligaen fredag kveld.

    Før kampen poserte de to lagene med et stort banner med teksten «Vår kamp er en global kamp».

    De siste ukene har det vært mye bråk i det spanske forbundet etter at fotballpresidenten kysset en av spillerne på munnen, mot hennes vilje, etter VM-triumfen i sommer. Flere av landslagsspillerne har nektet å spille og presidenten har etter hvert gått av.

    Helt opp til denne uken var det usikkert om Spania i det hele tatt kunne stille lag i nasjonsligakampene mot Sverige og Sveits.

    En avtale mellom regjeringen og fotballforbundet gjorde at de fleste av de uttatte spillerne møtte opp til kamp under den nye treneren Montse Tome.

    Sverige og Spania markerer sammen
    Foto: TT NEWS AGENCY / Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sportsvideoer
Spiller nå
Se høydepunktene fra Norge - Østerrike 01:08
Neste