Hopp til innhold

Norge tok to EM-gull i undervannsrugby

Både dame- og herrelandslaget ble lørdag europamester i undervannsrugby.

Landslag i undervannsrugby

BEST I EUROPA: Herre- og damelandslaget tok begge EM-gull lørdag.

Foto: Privat

Damelandslaget slo regjerende verdens- og europamester Tyskland 2–0 i finalen. Amanda Barsten scoret begge målene, og da sluttsignalet gikk var det naturligvis enorm jubel i det norske laget.

– Dette føles enormt stort. Spesielt at vi slo Tyskland, som vi tapte VM-finalen mot i 2015. Å få en slik revansj er noe av det nydeligste som finnes, sier landslagsspiller Stine Røsok Dahl.

Herjet med motstanderne

Damelandslaget leverte et tilnærmet prikkfritt mesterskap. Norge tok EM-gull uten å slippe inn et eneste mål. På de fem spilte kampene endte Norges kvinnelandslag med 23–0 i målforskjell.

Like etter kvinnenes triumf fulgte gutta opp med EM-gull nummer to for dagen. Øyvind Nyhus scoret kampens eneste mål, og 1–0 over Danmark i finalen betyr at Norge gjorde rent bord i EM i Helsinki.

Slo tilbake

Dette var første europamesterskap siden 2010, der Norge tapte finalen både på herre- og damesiden. Tyskland ble for sterke i begge klasser, men nå kunne Norge endelig juble for EM-gull.

– Det er utrolig godt. Vi har vunnet mye, men ikke EM. Nå er det bare å komplettere medaljesamlingen, sier spillende landslagssjef Iver Bjørnerem.

Norge er blant de beste nasjonene i verden. Ifølge Idrettsforbundet står Norge med 13 EM- og VM- medaljer på damesiden og elleve på herresiden siden 1987. Nå reiser landslagene hjem med nye medaljer i bagasjen, altså nummer 25 og 26.

Siste nytt

  • Strøm fikk kongepokal etter kjempehopp

    Anna Odine Strøm hoppet ned til gull og kongepokal i liten bakke under hopp-NM i Midtstubakken lørdag. Halvor Egner Granerud vant på herresiden.

    Strøm hoppet 95 og 102 meter i sine to svev i konkurransen og vant foran Heidi Dyhre Traaserud. Sistnevnte ledet etter 1. omgang, men kunne ikke svare på det sterke avslutningshoppet til Strøm. Traaserud fikk opp 99,5 meter i begge sine hopp.

    Traaserud ble nummer to, 3,4 poeng bak, mens Ingvild Synnøve Midtskogen ble bronsevinner 15,9 poeng bak. Hun hoppet 94,5 i begge sine to hopp.

    Silje Opseth ble firer, mens Gyda Westvold Hansen, som vant sommer-NM i august, ble nummer fem. Hansen har gjort det sterkt som kombinertutøver, men skal denne sesongen satse som spesialhopper fram mot OL.

    Det ble utdelt kongepokal i kvinneklassen. I herreklassen var Granerud sterkest med svev på 96 og 103,5 meter. Isak Andreas Langmo ledet etter 1. omgang og tok sølvet med 100 og 101 meter. Langmo ble slått med 4,7 poeng.

    Kristoffer Eriksen Sundal endte på bronseplass (100 og 101,5 meter). (NTB)

    Ski-VM 2025
    Foto: Terje Pedersen / NTB
  • Aktivist lagt i bakken under Norges kamp mot Israel

    Én person tok seg inn på banen under VM-kvalifiseringskampen mellom Norge og Israel på Ullevaal stadion.

    Aktivisten hadde «Free Gaza» på T-skjorten.

    Oppgjøret hadde vart i sju minutter da dommeren stoppet spillet grunnet banestormingen. Spillet startet igjen kort tid etterpå, etter at personen ble dratt ut av sikkerhetsvakter.

    Følg og hør kampen direkte her.

    Banestormer lagt i bakken under VM-kvalifiseringskampen mellom Norge og Israel på Ullevaal stadion
    Foto: Jonas Been Henriksen / NTB
  • Pogacar tok sin femte strake seier i sykkelklassikeren Il Lombardia

    Den slovenske sykkelstjernen Tadej Pogacar (27) har vært nærmest ustoppelig i 2025. Lørdag vant han Il Lombardia for femte år på rad.

    Il Lombardia er sesongens siste av de fem monumentene i sykkelsporten.

    Det var UAE-rytterens profftriumf nummer 108 i karrieren siden den første i 2019.

    – Han er best og gjør som han vil. Han slår nye rekorder og stiger og stiger på sykkelhimmelen, sa Max-kommentator Theis Magelssen.

    Med triumfen tangterte Pogacar italienske Fausto Coppis rekord på fem seirer i endagsrittet. Coppi vant fem ganger mellom 1946 og 1954. Sloveneren er også den første syklisten til å havne på pallen i alle de fem sykkelmonumentene i løpet av samme sesong.

    – Allerede som 27-åring har han gode argumenter i diskusjonen om hvem som er tidenes beste syklist, fortsatte Magelssen om Pogacar.

    Uno-X stilte i Il Lombardia, men kunne ikke hevde seg i toppen. Laget jakter World Tour-lisens neste år og kjemper mot Cofidis.

    (NRK/NTB)

    en mann som bruker hjelm og sykler
    Foto: MARCO BERTORELLO / AFP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal