NRK Meny
Normal

Nominerte til Idrettsgallaen

Her er de nominerte til Idrettsgallaen 2009.

Håndball-landslaget EM-gull

Kvinnelandslaget i håndball jublet over EM-gull søndag 14. desember. De er nominert, som lag eller enkeltindivider, i en rekke klasser.

Foto: DARKO VOJINOVIC / AP

Idrettsgallaen 2009 går av stabelen i Hamar 10. januar og sendes direkte på NRK1.

Les om kriteriene for prisene her: Prisene i Idrettsgallaen

Årets kvinnelige utøver

Katrine Lunde Haraldsen, håndball
Sara Nordenstam, svømming
Nina Solheim, taekwondo
Kjersti Tysse Plätzer, kappgang

Anne Margrethe Hausken, orientering

Årets mannlige utøver

Andreas Thorkildsen med gullmedaljen

Andreas Thorkildsens gullmedalje fra OL har ført til at han er nominert i flere klasser.

Foto: Poppe, Cornelius / SCANPIX

Ole Einar Bjørndalen, skiskyting
Alexander Dale Oen, svømming
Emil Hegle Svendsen, skiskyting
Andreas Thorkildsen, friidrett
Olaf Tufte, roing

Årets lagspiller

John Carew, fotball
Karoline Dyhre Breivang, håndball
Katrine Lunde Haraldsen, håndball
Patrick Thoresen, ishockey

Lagspill

Curlinglandslaget, menn
Håndballandslaget, kvinner
Ishockeylandslaget, menn

Årets gjennombrudd

Tom Hilde, hopp
Martin Johnsrud Sundby, langrenn
Sara Nordenstam, svømming
Solveig Rogstad, skiskyting

Årets funksjonshemmede idrettsutøver

Cecilie Drabsch Norland

Cecilie Drabsch Norland tok gull i Paralympics.

Foto: Ole Rolfsrud / NRK

Curlinglandslaget for rullestolbrukere
Jens Lasse Dokkan, ridning/dressur
Cecilie Drabsch Norland, svømming
Tommy Urhaug, bordtennis

Årets trener

Marit Breivik, håndball
Åsmund Martinsen, friidrett
Tore Øvrebø, roing

Idrettsgallaens hederspris

Her er det juryen som velger ut en vinner.

Årets forbilde

Her er det juryen som velger ut en vinner.

Utøvernes pris

Avgjøres etter avstemning blant toppidrettsutøverne i Norge, i samarbeid med Olympiatoppens utøverkomité.

Årets navn


(Avgjøres ved telefonavstemning)

Andreas Thorkildsen, friidrett
Olaf Tufte, roing
Håndballkvinnene
Aksel Lund Svindal, alpint
Sara Nordenstam, svømming
Ole Einar Bjørndalen, skiskyting
Emil Hegle Svendsen, skiskyting
Alexander Dale Oen, svømming
Andreas Ygre Wiig, snøbrett

Åpen klasse

Tore Brovold, lerdueskyting
Andreas Håtveit, ski/slopestyle
Andreas Ygre Wiig, snøbrett

Årets ildsjel

Torgeir Bjercke

Edvard Sternhoff

Otto Daniloff

Trygve Bringsværd

Jørgen Arnseth

Siste nytt

Sendeplan

Kl. Program Kanal