Hopp til innhold

Manchester City raknet borte mot Brighton

Ett minutt før fulltid fullførte 21 år gamle Brajan Gruda snuoperasjonen for Brighton da de søndag vant 2–1 hjemme mot Manchester City.

Tyske Gruda driblet vekk City-forsvaret, rundet keeper James Trafford og trillet ballen i det åpne målet.

Drøye 20 minutter tidligere utlignet innbytter James Milner fra straffemerket etter en sjanseløs start etter sidebytte.

Den tidligere Liverpool-spilleren hedret avdøde Diogo Jota, som gikk bort i en tragisk bilulykke i sommer, i målfeiringen ved å feire slik Jota pleide å feire sine scoringer.

Milner var i flere år lagkamerat med Jota i Liverpool og hedrer Jota ved å spille med draktnummer 20, som var Jota sitt draktnummer i Liverpool.

I sin 100. Premier League-kamp sendte Erling Braut Haaland fortjent sendte gjestene i ledelsen i første omgang.

Nordmannen ble spilt fri alene med Brighton-målvakt Bart Verbruggen, og lobbet blåtrøyene i ledelsen med sin 88. ligascoring.

– Manchester City ser ikke ut som en tittelkandidat. Det må gjøres en stor jobb med dette laget, sier Viaplay-ekspert Nils Johan Semb etter 2-1-tapet.

Brighton-seieren er deres første trepoenger denne sesongen, mens Manchester City befinner seg på tolvteplass etter tre serierunder etter to strake ligatap.

West Ham vant 3–0 vant Nottingham Forest i den andre Premier League-kampen som startet klokken 15 søndag.

En gruppe menn som spiller fotball

Siste nytt

  • Manchester United vant etter VAR-drama: – Reagerte på skaden

    Mesterligaoppgjøret mellom Atlético Madrid og Manchester United ble av det dramatiske slaget.

    Manchester United vant 1-0 takket være Fridolina Rolfös fulltreffer etter 25 minutter, men gjestene fra England måtte lenge klare seg med én spiller mindre.

    Fem minutter før pause ble Dominique Janssen utvist etter en VAR-sjekk.

    – For meg er den streng, sa tidligere Arsenal-spiller Fara Williams, som nå er ekspert for Disney+.

    Selv om det ikke så stygt ut, ble Gio Queiroz skadet som følge av taklingen.

    Williams tror det er årsaken til at Janssen til slutt så rødt.

    – VAR reagerte mer på skaden enn på taklingen. Vart det noen intensjon? Etter min mening, nei. Var det farlig spill? Nei, fortsatte eksperten.

    Til tross for at Atlético Madrid var i overtall på banen, klarte de aldri å slå tilbake.

    De ble selv redusert til ti spillere kvarteret før slutt.

    Det var også en rekke norske innslag i kampen. For hjemmelaget startet Synne Jensen og Vilde Bøe Risa, mens Elisabeth Terland starter for Manchester United.

    I tillegg kom Lisa Naalsund inn for nevnte Terland i pausen.

    En gruppe menn som spiller fotball
    Foto: Susana Vera / Reuters / NTB
  • Norsk profil straffet Brann – røk ut av Europacupen

    Brann hadde et tøft utgangspunkt før returmøtet mot svenske Hammarby i andre og siste kvalifiseringsrunde i Europacupen.

    I Sverige tapte de 1-4, og bergenserne var dermed nødt til å vinne med minst tre for å ha håp om avansement.

    Det viste seg å bli for tøft. Det endte 1-1 i Bergen, og Hammarby tok seg videre med 5-2 sammenlagt.

    – Jeg synes det er et ærlig forsøk, og det er ikke her vi går glipp av avansementet. Det gjør vi med et dårlig resultat i Sverige, sa Brann-trener Leif Gunnar Smerud til VG etter kampslutt.

    Men det startet bra for rødtrøyene. Brenna Lovera tente for alvor håpet da hun sendte Brann i ledelsen etter en drøy halvtime.

    Det viste seg derimot å være det nærmeste hjemmelaget kom et avansement.

    Midtveis i den andre omgangen scoret norske Julie Blakstad for Hammarby, og svenskene hadde igjen en tremålsledelse sammenlagt.

    Brann fortsatte å trykke på til tross for kalddusjen, men de var aldri i nærheten av å hente forspranget.

    Hammarby er nå klare for åttedelsfinalen, og for Branns del er årets Europa-eventyr over.

    I hjemlig serie ser det derimot lovende ut. De har en luke på sju poeng ned til Vålerenga på 2.-plass

    En gruppe kvinner på et fotballstadion
  • Håndballpresidenten forstår reaksjonene – forsvarer pengebruken

    – Jeg har stor forståelse for at ord som VIP og store summer skaper reaksjoner i et hardt pressa klubb-Norge, sier Randi Gustad til NRK.

    Hun er nåværende president i Norges Håndballforbund (NHF).

    NRKs avsløringer av pengebruken til forbundet under Mesterliga-sluttspillet sommeren 2023 får flere til å reagere.

    Den totale prislappen for en delegasjon på 18 personer var på i overkant av 460.000 kroner, rundt 25.000 kroner per hode. VIP-losjen kostet 185.000 kroner alene.

    Samtidig sliter flere klubber med økonomien, blant andre Haslum og Arendal IF. I tillegg har Vipers Kristiansand slått seg konkurs.

    Gustad forsvarer likevel pengebruken.

    – At de beste klubbtrenerne i Norge som sikter ut mot Europa har dette som inspirasjon og faglig arena, sammen med en administrasjon som har tatt på seg tre mesterskap, på det feteste du kan av mesterskap, mener jeg er forsvarlig ressursbruk, sier Gustad til NRK.

    NRK skrev også om forbundets pengebruk under håndballtinget i mai.

    De totale utgiftene for hele håndballtinget passerte 2,3 millioner kroner på tre dager.

    Etterpå varslet håndballpresidenten at hun ville ta en gjennomgang av ressursbruken. Gaustad ble innstilt som ny president i mai i år.

    – Hva har skjedd der siden sist?

    – Der tok vi ved neste styremøte opp en gjennomgang av rutinene, spesielt alkohol, og det er allerede strammet inn. Så vi er jo veldig opptatt av tilliten ut til Håndball-Norge, og ikke minst klubbene, som vi tross alt er til for, sier Gustad til NRK.

    en person med en sigarett i munnen
    Foto: Ole Martin Wold / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal