Det var det man på alpinspråket kaller en «klassisk innerski» som ødela for Henrik Kristoffersen (20) i søndagens verdenscupåpning.
– Jeg prøver å kjøre alt hva remmer og tøy kan holde, men jeg får rett og slett innerski. Det er ikke noe mer å si om det, oppsummerer en skuffet Kristoffersen overfor NRK.no søndag.
Unggutten startet offensivt, men like før mellomplassering gikk han på rumpa etter det man kan kalle en «juniorfeil».
- Kjetil Jansrud ble beste nordmann på 15. plass i Sölden.
Leif Kristian Haugen var svært skuffet etter 17. plassen i Sölden.
Foto: Poppe, Cornelius / NTB scanpix– Ødelegger alt
– Henrik får en ganske klassisk innerski, noe som er ganske uvanlig, kommenterte NRK-ekspert Arnesen mens 20-åringen irritert tråkket seg opp igjen til porten han misset.
Tydelig misfornøyd fullførte han omgangen, men etter uhellet var han sjanseløs på en topp-plassering slik han hadde håpet på.
I mål var Kristoffersen hele 6,55 sekunder bak ledende Marcel Hirscher og nordmannen kom ikke videre til finaleomgangen.
– Jeg følte jeg kjørte bra før dette skjedde, men etter innerskien kom jeg greit ut av rytmen, men sånn er livet.
– Det verste er at jeg faktisk kjører ganske bra på ski og så gjør jeg en feil som ødelegger alt. Noen ganger skjer det, men hvis man ikke risikerer noe kommer man ikke fremover, sier han.
Skuffende norsk innsats
Se video: Kjetil Jansruds 2. omgang
(Les videre under videoen.)
Se Kjetil Jansruds 2. omgang her.
Selv om Kristoffersen gjorde en enkel feil i verdenscupåpning mener Arnesen Kristoffersen viste at han kan være med å kjempe om topp-plasseringer også denne sesongen.
– Teknikken var der og han viser at han har kvalitetene for å kjempe i toppen denne sesongen, sier Arnesen.
Heller ikke Kjetil Jansrud eller Leif Kristian Haugenfikk det til å klaffe helt i Sölden. De kom seg til finaleomgangen, men endte til slutt på henholdsvis 15. og 17. plass.
– Jeg hadde verken trodd eller håpet at jeg skulle bli beste nordmann. Det er dessverre ikke en tittel som brukes i positiv forstand i dag. Som beste norske burde jeg ha luktet på topp 5. Denne helgen lyktes vi ikke. Selv om storslalåm kanskje er vår svakeste disiplin, så ville vi hit for å prestere, sa Kjetil Jansrud etter rennet.
Han kjørte seg opp fire plasser i 2. omgang.
– De norske har skuffet ut i fra det vi hadde håpet på, oppsummerte NRK-kommentator Andreas Toft da etter 1. omgang var klart at det ikke ble noen topp-plassering.
Suveren Hirscher
Østerrikske Marcel Hirscher var suveren i åpningsrennet.
Han ledet med 19 hundredeler på amerikanske Ted Ligety etter 1. omgang. Med en råsterk finaleomgang vant østerrikeren med hele 1,58 sekunder til tyske Fritz Dopfer, mens Ligety gjorde en stor feil på flata, tapte voldsomt med tid og endte på tiendeplass, 3,02 bak.
De to siste nordmennene på start, Rasmus Windingstad og Marcus Monsen, endte på henholdsvis 35. og 47. plass i 1. omgang og fikk ikke kjøre finaleomgangen.
Se video: Leif Kristian Haugens 1. omgang
Se video: Leif Kristian Haugens 1. omgang i Sölden.
Se video: Leif Kristian Haugens 2. omgang
Se Leif Kristian Haugens 2. omgang her.
Se video: Kjetil Jansruds 1. omgang
Se video: Kjetil Jansruds 1. omgang i Sölden.