Hopp til innhold

Johansen: – Vi må ha en opptur snart

Celtic-proff Stefan Johansen forventer skjerping når landslaget møter Finland.

Landslagsspillererne Haitam Aleesamiog Stefan Marius Johansen

LANDSKAMP: Haitam Aleesami og Stefan Johansen på mandagens trening.

Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpix

Laster innhold, vennligst vent..

Johansen er oppgitt over resultatene til fotballandslaget. Etter tre strake tap maktet Norge kun uavgjort borte mot Estland i et sjansefattig oppgjør.

– Vi må ha en opptur snart, kampen må ha vært fryktelig kjedelig. Vi må være så ærlig å si at skal vi til et sluttspill, så må vi slå lag som Estland, sier han.

Per Ciljan Skjelbred

Per Ciljan Skjelbred liker seg best på sentral midtbane.

Foto: Grøtt, Vegard Wivestad / NTB scanpix

Tirsdag kveld venter Finland i en ny privatlandskamp for Norge og Johansen understreker at det nå er viktig for det norske laget med en seier for å få opp selvtilliten.

– Vi hadde lyst å bygge entusiasme og det gjør vi ved å vinne. Vi kan trille ballen så mye vi vil, men vi må få et sluttprodukt på det vi gjør, og det har vi trent på nå. Forhåpentligvis slår det ut.

Kritikk for endringer

I etterkant av Estland-oppgjøret har imidlertid Per-Mathias Høgmos disponeringer av spillerne fått kritikk. NRKs fotballekspert Karl-Petter Løken mente blant annet det var helt feil å bruke Per Ciljan Skjelbred som kantspiller på landslaget.

Til daglig er Skjelbred sentral midtbanespiller i Hertha Berlin.

Mot Estland fikk også Håvard Nordtveit, som egentlig er midtstopper på Borussia Mönchengladbach, ankerrollen til han ble byttet ut til fordel for Ole Kristian Selnæs.

Nordlie

NRKs fotballekspert Tom Nordlie.

Foto: Johansen, Carina / NTB scanpix

– I klubben skifter vi formasjon annenhver kamp, man blir ikke dårligere av det. Det er bare positivt, kommenterer Nordtveit.

– Det er opp til trenerteamet. De har sikkert lyst til å prøve folk i nye posisjoner, og det er greit for meg. Vi kan teste ut ting, men nå må vi begynne å vinne, understreker Johansen.

– En utfordring for spillerne

NRKs fotballekspert Tom Nordlie tror stadige bytter i formasjonen kan bli en utfordring for spillerne og i verste fall føre til usikkerhet.

– Hvis det blir en miks i formasjonen, er det en utfordring for spillerne, selv om en god spiller skal beherske det. Så hvor mye uttelling man får for å gjøre det, er en vurdering Per-Mathias må ta.

– Vi ønsker å bruke spillerne i best mulig posisjoner, men det handler om å utnytte rommene mer, i bredden, mellomrom og bakrom, slik at vi i større grad klarer å strekke motstanderen. Det har vært en utfordring, spesielt når vi møter lag på Ullevaal, fortalte landslagssjef Per-Mathias Høgmo under mandagens pressetreff.

Siste nytt

  • Nordmann med sølv i 24-timers VM i Frankrike

    Jo Inge Norum løp 285,060 kilometer i løpet av de 24 avmålte timene i VM i Frankrike, noe som holdt til VM-sølv.

    Med det slår han ifølge kondis.no den forrige norske rekorden med 20 kilometer.

  • Hovland avsluttet med et brak i India: – Du er jo ikke sann

    Viktor Hovland spilte seg opp til 6.-plass på siste dag av europatourturneringen i New Delhi i India.

    På det 18. og siste hullet klinket nordmannen til med en eagle og bykset opp på resultatlistene.

    – Du er jo ikke sann! utbrøt Viaplay-kommentator Joakim Mikkelsen etter at Hovland chippet ballen i koppen fra omkring 22 meter.

    Hovland endte turneringen med 17 slag under par på delt 6.-plass. Tommy Fleetwood vant turneringen med 22 slag under par. Keita Nakajima fra Japan ble nummer to.

    Turneringen var Hovlands første siden han fikk nakketrøbbel i Ryder Cup, der han måtte stå over siste dag og som tilskuer se Europa sikre tittelen.

    – Nå håper vi at nakke og alt samarbeider de neste ukene, sa Mikkelsen.

    (NTB)

    Viktor Hovland
    Foto: Reuters
  • Nestenulykke for Braathen: – Takknemlig over å komme meg unna

    Alpinist Lucas Braathen har delt en video fra trening hvor han bare så vidt unngår å krasje med en mann som har forvillet seg inn i løypa.

    I videoen på Instagram holder Braathen på å kjøre inn i en annen alpinist som krysser løypa på tvers. Den norsk-brasilianske stjernen rekker akkurat å justere svingen sin og slippe unna.

    «Svært takknemlig over å komme meg unna den situasjonen. En påminnelse om hvor verdifulle disse drømmene vi jager, er», skriver han.

    «OL-drømmen, sesongen, og viktigst av alt, min og hans helse, flashet foran øynene mine», skriver Braathen.

    (NTB).

    en person som holder opp langfingeren
    Foto: Luca Bruno / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal