Hopp til innhold

Gråtkvalt Sundby: – Utrolig vanskelig å godta dommen

Det føltes som himmelen falt ned på hodet mitt, forklarte Martin Johnsrud Sundby på pressekonferansen i dag, om øyeblikket da han fikk beskjeden fra landslagslegen

En tydelig beveget Martin Johnsrud Sundby fortalte onsdag at doping-dommen var vanskelig å godta.

FOTO: Arild Sandsvik/NRK

– Jeg var på butikken da landslagslegen ringte. Jeg fikk beskjed om at jeg to ganger hadde vært over grensen som er tillatt, sier Sundby på pressekonferansen.

31-åringen forklarte at saken startet ti dager etter Tour de Ski. I dag ble han utestengt i to måneder og mistet seierne i både verdenscupen og Tour de Ski fra i fjor.

– Der og da føltes det som himmelen falt ned på hodet mitt. Jeg kunne ikke begripe det. Jeg har aldri i mitt liv tatt en asmatisk dose, som ikke er skrevet ut av lege.

Les dommen fra idrettens voldgiftsrett i sin helhet.

– Jeg var overbevist om at saken ville avsluttes ganske raskt, men så viste det seg at tolkningen hele det norske medisinske apparatet ikke samsvarte med WADAs tolkning av det.

Sundby

VANSKELIG: Martin Johnsrud Sundby forklarte på pressekonferansen at tiden etter at han fikk beskjeden fra landslagslegen, har vært tøff.

Foto: Braastad, Audun / NTB scanpix

Det førte til en lang prosess. Fra tiden like etter Tour de Ski og frem til i dag har saken pågått.

– Da WADA anket dommen tenkte jeg at det var en formalitet. Jeg gikk inn i 2015/16-sesongen vel vitende om at jeg var uskyldig i dette, men også at jeg var frikjent, legger Sundby til.

Men 31-åringen ble ikke frikjent i idrettens volgiftsrett. Det har ført til at han nå er utestengt i to måneder.

– Jeg mener det er en total urimelig dom. Jeg må stå med den dommen, og jeg skal klare å stå sterkt fordi jeg vet at jeg ikke har gjort noe galt. Jeg er kjempeglad for at Skiforbundet tar på seg ansvar i denne saken, sier Sundby.

Innholdet som lå her kan ikke vises.

– Betyr ingenting sportslig sett

Både NRKs langrennsekspert, Fredrik Aukland, mener dommen ikke vil påvirke Sundby sportslig.

– Men rent mentalt må det være slitsomt. Treningsmessig får han gjort det han har planlagt. Dette vil få stor mental påvirkning. Alle øynene vil være rettet mot han, og det er ikke positivt, sier Aukland.

Fredrik AuklanD

PÅVIRKES MENTALT: Sportslig sett er det nok ikke mye annerledes i tiden fremover for Sundby, men mentalt påvirker dette han mye, mener Fredrik Aukland.

Foto: NRK

Siste nytt

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • Ruud klar for semifinale i Stockholm – slo tilbake mot amerikansk stjerne

    Casper Ruud er klar for semifinalen i Stockholm Open etter å ha slått amerikanske Sebastian Korda 2-1 (6-7, 6-4, 6-4).

    Nordmannen fikk en tøff start på kampen. Han tapte åpningssettet etter et tiebreak, men i de to neste settene sikret han seg de nødvendige bruddene.

    26-åringen fra Snarøya servet hjem kampen etter to og en halv time.

    – Jeg tok vare på de små mulighetene jeg fikk, og heldigvis servet jeg bra, sa Ruud til arrangøren etter kampen.

    I semifinalen venter enten hjemmehåpet Elias Ymer eller Denis Shapovalov.

    Dersom Ruud tar seg hele veien til finalen i ATP 250-turneringen, kan det bli et møte med danske Holger Rune.

    Rune møter Ugo Humbert i den andre semifinalen.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal