Hopp til innhold

Gjert Ingebrigtsen refser Jakobs feiring: – I overkant nonchalant

SANDNES/OSLO (NRK): Jakob Ingebrigtsen (18) var suveren på 1500 meter på hjemmebane i lag-EM. Men feiringen på oppløpet falt ikke i god jord hos trenerpappa Gjert Ingebrigtsen.

VINKET TIL HJEMMEFANSEN: Jakob Ingebrigtsen viste at han satte pris på publikum i Sandnes. Trenerfaren var ikke like begeistret for feiringen.

– Jeg har alltid synes at det å vinke til tribunen på oppløpssiden er i overkant nonchalant. Det skal man være litt forsiktig med. Skjer det et lite uhell, ser det bare dumt ut. Jeg syns at man skal vente med å juble til man kommer i mål. Det skal vi ta en liten prat om etterpå, sier Gjert Ingebrigtsen til NRK.

For etter en rolig åpning på 1500-meteren på hjemmebane, satte Jakob opp farten på den siste runden. Konkurrentene klarte ikke henge med på tempoet, og da det var igjen 100 meter, begynte Ingebrigtsen å vinke til publikummet i regnværet i Sandnes.

Jakob er ikke helt enig med farens dom over feiringen.

– I hvert fall nå føler jeg det er lov. Det er mest sannsynlig folk som har sett oss trene her. Og så møter de opp, og støtter oss på den måten de gjør, da er det gøy å lage litt ekstra show, sier han.

Jakob Ingebrigtsen

FEIRING: Jakob Ingebrigtsen hadde god tid å feire seieren på 1500 meter. Nummer to, Paulo Rosario fra Portugal kom i mål nesten to sekunder bak.

Foto: Carina Johansen / NTB Scanpix

– Jeg har stor respekt for de andre løperne

– Han er redd du skal bli litt nonchalant?

– Det er ikke det. Jeg har stor respekt for de andre løperne, svarer Jakob Ingebrigtsen, som ikke tar refsen særlig tungt.

– Det har ikke han noe med. Og jeg tror han skjønner at det er gøy å vise glede i en sånn situasjon.

NRKs friidrettsekspert holder med Jakobs synspunkt.

– Dette er anledningen for å leke og kose seg, mener Vebjørn Rodal.

Gjert Ingebrigtsen forteller til NRK at han skal vise sønnen en video av Steve Ovett, som mistet seieren på en 5000 meter i London i 1980 fordi han feiret med 100 meter igjen av løpet.

– Vi skal i hvert fall begrense det. Vi kan ikke bruke de siste 150-meterne til å vinke. Vi skal konsentrere oss om å komme til mål. Men jeg tror Jakob hadde såpass god kontroll og jeg kan se at han ville juble her, men man må drøye de anledningene til det passer, påpeker faren.

Ikke første gang

Det er ikke første gang denne sesongen at trenerfaren reagerer på en av Jakobs avslutninger. I Diamond League-stevnet i Lausanne mente Gjert at norgesrekorden kan ha røket fordi han snudde seg før mål.

– Det var jo bare en teori. Jeg sitter med fasiten og det var ikke fordi jeg ville stoppe opp, mener yngstebror Ingebrigtsen, som vant på tiden 3:43,43.

– Jeg setter utrolig pris på alle som stiller opp, sier han etter å ha tatt en seiersrunde på stadion.

– Det kjennes overraskende bra ut. Jeg satser på at jeg klarer å ta vare på formen videre og toppe den mot VM, sier 18-åringen.

VM i friidrett arrangeres i Doha mellom 27. september og 6. oktober.

Filip overlegen

Friidrett i Sandnes.

VANT KLART: Filip Ingebrigtsen.

Foto: Carina Johansen / NTB scanpix

Tidligere på ettermiddagen vant storebror Filip overlegent på 5000 meter. Han vant på tiden 13:37,09. Det skilte hele 16 sekunder ned til Aras Kaya fra Tyrkia, som ble nummer to.

– Foreløpig er det sånn som det skal være. Begge guttene har gjort jobben sin, sier Gjert Ingebrigtsen.

  • Lag-EM avsluttes søndag. Da skal blant annet Henrik Ingebrigtsen løpe 3000 meter.
  • Etter 21 av 40 øvelser er Norge nummer tre i EM. Avstanden opp til ledende Portugal er 24 poeng, mens Nederland er to poeng foran. Kun det beste laget rykker opp til superligaen.

Siste nytt

  • Marokko klare for semifinale U20-VM – kan møte Norge

    Marokko seiret 3–1 over USA i kvartfinalen i U20-VM søndag kveld.

    Dermed er Marokko klare for semifinale i mesterskapet, som går i Chile.

    Der møter de vinneren av Norge og Frankrike.

    Kampen spilles kl. 01 natt til mandag og sendes på NRK 1.

    Fouad Zahouani sendte Marokko i ledelsen etter halvtimen spilt, før USAs William Cole Campbell utlignet på straffe like før pause.

    Etter 67 minutter var USAs Joshua Wynder uheldig og satte ballen i eget mål.

    Marokkos Gessime Yassine økte til 3–1 tre minutter før fulltid.

    En gruppe menn i sportsuniformer
    Foto: Esteban Felix / AP / NTB
  • Premier League-profil skjøt Ghana til seier – sikret VM-billett

    Tottenham-stjernen Mohammed Kudus ble matchvinner da Ghana slo Komorene 1-0 og ble VM-klar søndag.

    Bare en skikkelig kollaps i søndagens kamp kunne hindre Ghana i å løse billett til neste års VM-sluttspill i USA, Mexico og Canada.

    Laget var langt på vei VM-klar før avspark, men sementerte det med å ta sin åttende seier på ti kamper.

    Kudus, som til daglig spiller for Tottenham i Premier League, scoret vinnermålet like etter pause. Han kom seg inn i Komorenes femmeter og kunne enkelt sette ballen i mål.

    Ghana er lag nummer 21 som blir klar for VM-sluttspillet. Om en måneds tid blir det klart om Norge følger etter. (NTB)

    en mann i sportsuniform
    Foto: Themba Hadebe / AP / NTB
  • Brennhet Højlund scoret igjen – forsvarstabber hjalp Danmark til seier

    Christos Zafeiris og Hellas mistet ballen i farlige posisjoner ved flere anledninger og ble straffet i 1-3-tapet mot Danmark i VM-kvalifiseringen.

    Med seieren leder fortsatt Danmark puljen på bedre målforskjell enn Skottland. Begge lag står med ti poeng etter fire kamper etter at Skottland slo Belarus 2-1 tidligere søndag. Hellas er sju poeng bak på tredjeplass.

    Dermed ligger det til rette for en rysare av en gruppefinale for Danmark borte mot Skottland i siste runde 18. november. Før den tid møter danskene Belarus hjemme, mens Skottland skal besøke Hellas.

    Rasmus Højlund, Joachim Andersen og Mikkel Damsgaard scoret målene for Danmark i søndagens seier.

    Den tidligere norske U-landslagsspilleren Christos Zafeiris, som i fjor bestemte seg for å representere Hellas, var uheldig da han etter 20 minutter sendte en for svak pasning hjem til keeper.

    Højlund snappet opp ballen og kunne enkelt sende Danmark i ledelsen.

    Højlund har hatt en kjempestart på sesongen og står med fire mål på seks kamper for Napoli. For landslaget har han scoret fire mål på fire kamper så langt i VM-kvalifiseringen. Angriperen scoret to ganger mot Belarus tidligere i uken. (NTB)

Sendeplan

Kl. Program Kanal