Hopp til innhold

Flere kjørere har måttet bryte: – Varmt vær og sukkersnø er det verste for hundene

12 kjørere er nå ute av konkurransen, flere på grunn av krevende føre i løypa. Tilstanden på snøen sliter på muskulaturen til hundene.

Ronny Frydenlund masserer hunden Bob

Ronny Frydenlund masserer hunden Bob på sjekkpunktet i Tana. Han kjører FL1200 og har fremdeles 10 hunder i spannet. Hardt føre gjør at kjørerne må behandle håndleddene til hundene gjennom hele løpet ved å massere, smøre på salve og legge på håndleddsvarmer.

Foto: Hanne Bernhardsen Nordvåg / NRK

En av dem som nå har måtte satt ned bremsen er FL1200-kjøreren Torkil Hansen. Han har gitt seg på vei til sjekkpunkt Tana.

Han hadde rett og slett ikke hunder nok igjen i spannet. I denne klassen kan du ha maks 14 hunder og minimum 6 – blir antallet under dette, får du ikke kjøre lenger.

– De har generelt såre og ømme muskler, påpeker Hansen.

Torkil Hansen

Til tross for utfordringer på årets føre under Finnmarksløpet, har Torkil Hansen også opplevd fine stunder på sporet. – Når jeg kjørte ut på kvelden fra sjekkpunktet i Jergul, var det minusgrader og fantastisk nordlys over oss. Vi suste ut på elva, forteller han.

Foto: Ksenia Novikova / NRK

Det tunge føret i starten av løpet, mener han kan være en årsak.

– Det var veldig gjennomslagsføre til å begynne med i løpet. De går oppå sporet og så tråkker de seg rett igjennom skaret på hvert femte steg.

Hundene til Hansen har slitt i varmen Finnmark opplever denne uken.

– Og så er det veldig mye sukkersnø. Det er veldig tungt og gjør det vanskelig å holde rytmen.

– De kjenner det på kroppen

Niklas Rogne i FL600 måtte parkere sleden søndag.

– De har fått overbelastning på muskulaturen, og har trent for lite på harde spor, sier Rogne.

På vei til sjekkpunktet i Levajok måtte Rogne ta en stor unghund på 35 kg opp i sleden. Med syv hunder igjen i spannet valgte han da å bryte.

– Det har vært mildvær og så har det frosset på. Derfor har det blitt veldig harde spor. Vi har ikke hatt sånn føre hjemme, så de unge hundene jeg har er ikke vant.

Hundekjøreren fra Røros startet som en av de siste kjørerne i FL600 på lørdag. Det var ikke en fordel i år. Løypa ble fort oppkjørt og snøen ble råtten.

– Vi har hatt tøffe nedkjøringer hvor hundene detter igjennom underlaget. Det kan fort slite på.

Niklas Rogne

Rogne kom på 2.-plass i FL600 i 2020. I år slet derimot et par av unghundene det harde føret. – Og det er spesielt synd å måtte bryte når resten av hundene var i så god form.

Foto: Hanne Wilhelms / NRK

Nå er han og laget sammen med hundene i Karasjok.

– De voksne rutinerte hundene jeg har er i strålende form, mens de unge hundene er nok ikke like flinke til å takle det føret vi fikk.

Rogne var en av kjørerne ekspertene trakk spesielt fram som en favoritt til å vinne sin klasse.

– Det er kjedelig å måtte bryte nå. Vi kom jo opp hit for å være med å konkurrere.

Lars Monsen

– Hvis hunden er rutinert og mellom 4–7 år, så er sjansen stor for at de kan gå videre selv om de har et sårt håndledd. Er det en unghund på rundt 1,5 år er det stor sjanse for å få ømme håndledd. De hundene går sjeldent helt til mål, sier ekspertkommentator Lars Monsen.

Foto: Hanne Wilhelms / NRK

– Viktig å starte dagen tidlig

Hele uken er det meldt plussgrader i Finnmark, med kun et par minusgrader på natten. Det kan gi ekstra utfordringer for spannene også videre i konkurransen.

Dette er en klassisk situasjon, påpeker ekspertkommentator og reporter for NRK, Lars Monsen. Han fortsetter:

– Det er også en av grunnene til at det er viktig å komme seg tidlig ut av sjekkpunktet. Da må man kutte på hvilen.

Ifølge Monsen er det viktig å finne en god balanse på hvile og fart.

– Kjører du fort på hardt føre så vil det kunne slite på håndleddet til hundene.

En hund får ikke forlate et sjekkpunkt om den halter.

– Hvis en hund begynner å halte kun noen kilometer etter du starter ut fra et sjekkpunkt, og etter hvert må ta den i sleden, da taper du fort en time på den etappen, sier Monsen.

Kristian Walseth hviler på sporet

– Når det er så varmt på dagen, så kjører vi på kvelden og hviler på dagen. Vi har hatt tre varme dager i Finnmark siden november, og hundene er ikke vant til det, forteller Kristian Walseth.

Foto: Hanne Bernhardsen Nordvåg / NRK

Kjører mest på natten

De høye temperaturene i starten av løpet gjorde at flere av utøverne valgte å hvile i sporet på dagtid.

Når dette været fortsetter utover uken, vil det gi konsekvenser for spannene som ennå har et stykke igjen til mål i Alta.

Sålen i løypen vil knekke sammen, sier Lars Monsen.

– Utover uken blir det viktig å planlegge hvile i sporet på dagen, sånn mellom klokken 11 og 17, og helst kjøre mest på kvelden og natten.

Kristian Walseth sine hunder hviler på sporet

Hundene til Kristian Walseth er ikke vant til de høye temperaturene som plutselig kom inn over Finnmark denne uken. En god hvil på halmen midt på dagen gjorde godt.

Foto: Hanne Bernhardsen Nordvåg / NRK

Kristian Walseth og Bernd Helmich valgte å gi fra seg teten og la flere spann kjøre forbi dem, mens de hvilte i sporet på vei mot sjekkpunktet i Jergul.

Om det vil lønne seg utover i løpet, gjenstår å se. Nå ligger de på en henholdsvis 9. og 13. plass i konkurransen i FL1200. I teten er blant annet storfavoritten Thomas Wærner, som har kjørt samme taktikk.

– Mildvær og sol gjør at hundene blir veldig varme, og det betyr at farten også går ganske kraftig ned. Hundene blir litt kokte i hodet, så det er ikke ideelt å kjøre på dagen når det er varmt – og det er derfor jeg har stoppet på sporet på dagen, sa Wærner i helgen.

Thomas Wærner i godt driv mot sjekkpunktet Jergul i Finnmarksløpet 2022.

Thomas Wærner på vei mot sjekkpunktet i Jergul lørdag. Like etter valgte han å legge seg til å hvile på sporet sammen med hundene. Siden det er så høye temperaturer under løpet i år, har hundekjøreren valgt å kjøre intervaller på 5–6 timer.

Foto: Hanne Bernhardsen Nordvåg / NRK

Les også Ekspertene er enige: – Han er en klar favoritt til å vinne årets Finnmarksløp

Thomas Wærner på vei inn til sjekkpunktet Unalakleet

Siste nytt

  • Bodø/Glimt-stjernen Ulrik Saltnes fikk hjernehinnebetennelse

    Etter Glimts seier mot Sturm Graz i Mesterligaen har Ulrik Saltnes vært ute av spill.

    Nå forteller han til Avisa Nordland at dette har skyldtes hjernehinnebetennelse. Til avisen forklarer han at det startet med helvetesild, som utviklet seg til hjernehinnebetennelse.

    – Da ble ting straks mer alvorlig. Jeg fikk oppfølgning og kur der, og det ble tatt ytterligere prøver. Jeg måtte bare ta tiden til hjelp. Heldigvis gikk det bra, og jeg kom meg hjem igjen etter hvert, sier Ulrik Saltnes til Avisa Nordland.

    Ifølge NHI er hjernehinnebetennelse en alvorlig sykdom som kan ramme uansett alder, og trenger umiddelbar behandling.

    Saltnes skal nå være tilbake på treningsfeltet og forbereder seg til Glimts kommende kamper. Lørdag møter de Sarpsborg borte i Eliteserien, før Mesterliga-kampen borte mot Galatasaray venter onsdag.

    en mann i svart skjorte

    Glimt-profil Ulrik Saltnes åpner opp om alvorlig sykdom

    En viktig brikke har manglet under Bodø/Glimts eventyr i Mesterligaen denne høsten. Nå forteller Ulrik Saltnes til NRK om sykdommen han har slitt med.

  • Dansk syklist syklist klar for Uno-X

    Den danske syklisten Alexander Kamp er klar Uno-X. Det bekrefter sykkellaget i sosiale medier.

    Dansken kommer fra Intermarché-Wanty, som han syklet for i 2025-sesongen.

    31-åringen har vunnet det danske mesterskapet ved to anledninger.

    Alexander Kamp
    Foto: Geir Olsen / NTB
  • Kjempesmell for Brann – stjernespiller ute resten av sesongen

    Sævar Atli Magnusson har pådratt seg en kneskade og mister Branns innspurt i Eliteserien og viktige kamper i europaligaen.

    Han måtte tidligere i uken ut før pause i Islands 2-2-kamp mot Frankrike i VM-kvalifiseringen.

    – Det er utrolig kjedelig og det var et sjokk for meg at det var så omfattende. Men vi har en god tropp, og jeg skal heie på dem ut sesongen, samtidig som jeg skal jobbe knallhardt for å komme enda sterkere tilbake, sier Magnusson i en uttalelse.

    Magnusson har vært en hit i Brann siden overgangen fra danske Lyngby. Han står med ti mål på 16 kamper for bergenserne. (NTB)

    Magnusson
    Foto: Carina Johansen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal