Hopp til innhold

Baneanalysene etter dopingsaken i Toppserien klare – her er funnene

Analyser viser at det forbudte stoffet som utløste den bisarre dopingsaken i Toppserien finnes i alle kunstgressbaner der oppmalte bildekk er benyttet som innfyll.

Norges Fotballforbund opplyser overfor NTB om funnene som er gjort etter at 47 tester av ulike innfyll i norske kunstgressbaner er analysert.

Bakgrunnen er at en rekke spillere i Toppserien avga dopingprøve med spor av et forbudt stoff etter en kamp mellom Lillestrøm og Vålerenga tidligere i år. Kun én av spillerne hadde verdier som var over de tillatte grensene.

I etterkant ble det klart at det sentralstimulerende stoffet DMBA kunne spores til gummigranulatet i kunstgressbanen i LSK-hallen. Det fikk NFF til å anbefale en midlertidig stans i all kampaktivitet i haller som har det samme banefyllet som på Lillestrøm.

Spørsmålet nå blir hvorfor det kun er dopingprøver som tas innendørs som gir utslag på det forbudte stoffet – ikke de som tas etter kamper i friluft.

– Vi må forske videre på hvorvidt faktorer som luftfuktighet, luftgjennomstrømning med mer påvirker hvordan stoffet tas opp i kroppen, og i hvilke mengder, sier Løken om den saken.

NFF understreker at det ikke er noen grunn til engstelse for helserisiko knyttet til å trene på det aktuelle innfyllet. All utendørs kampaktivitet og trening fortsetter også som før.

Kamper innendørs anbefales imidlertid fortsatt å flyttes utendørs inntil videre.

(©NTB)

Gummigranulat
Foto: NTB

Sportsnyheter

en person som har på seg hodetelefoner

Meiner det blir for mykje kjærastar og kjendisar: – Det går litt over styr

Kjendisane strøymer til Formel 1-arenaen for å sjå verdsstjernene i aksjon. Men for enkelte har det blitt litt mykje kjendis – og litt lite sport.

Alexis Mac Allister får behandling

Liverpool freser etter denne situasjonen: Lå blodig på gresset da motstanderen scoret

Liverpool-stjernene reagerte kraftig mot dommeren etter en blodig hodesmell. De får støtte av flere eksperter.

samling

Har blitt «ekspertar» på reising: Takkar Taylor Swift og strikketøyet

Denne gjengen reiser verda rundt nesten 250 dagar i året. For å vere i toppform når det gjeld har Ingrid Landmark Tandrevold og resten av gjengen fleire lure tips.

Siste nytt

  • Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet

    Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.

    Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.

    Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.

    Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.

    Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)

    En person som løper på et jorde
    Foto: THOMAS COEX / AFP / NTB
  • Femte strake seier for Brandsegg-Nygård og Red Wings

    Michael Brandsegg-Nygård og hans Detroit Red Wings har fått en ypperlig start på NHL-sesongen. Søndag ble Edmonton Oilers slått 4-2.

    Red Wings har vunnet fem kamper på rad etter tapet for Montréal Canadiens i sesongåpningen, som også var nordmannens NHL-debut.

    Brandsegg-Nygård spilte 14.11 minutter søndag. Han noterte ett skudd på mål, tre blokkerte skudd og ett skudd utenfor, i tillegg til tre taklinger. Han var ikke på isen ved noen av kampens scoringer.

    Etter en målløs første periode festet Red Wings grepet da Dylan Larkin og Emmit Finnie scoret i midtperioden. Noah Philp reduserte for gjestene, men Larkins satte inn 3-1 før siste pause.

    Leon Draisaitl skapte ny spenning snaut halvveis i 3. periode, og kampen levde helt til Finnie satte punktum i tomt bur 1.22 minutt før slutt. Begge lag hadde store sjanser rett før det målet.

    Red Wings ble med seieren fjerde lag som nar nådd tosifret poengtall i den nye sesongen. Laget leder sin avdeling. (NTB)

    Hockeyspillere på isen
    Foto: GREGORY SHAMUS / AFP / NTB
  • Verstappen suveren i USAs Grand Prix – tok ytterligere innpå i VM-kampen

    Max Verstappen kom best ut fra start i USAs Grand Prix i Formel 1 og var senere aldri truet på vei mot sin tredje seier på de fire siste løpene.

    Lando Norris endte på 2.-plass, mens VM-leder Oscar Piastri ble nummer fem.

    Dermed ble det en perfekt helg for den firedobbelte verdensmesteren fra Nederland, som etter å ha vært fullstendig akterutseilt har tatt kraftig innpå McLaren-duoen på topp i VM-sammendraget. Håpet om hans femte strake VM-tittel stiger i Red Bull-stallen.

    Med sine 25 poeng poeng for seier tok Verstappen inn 15 nye poeng på Piastri. Gapet er nede i 40 poeng med fem VM-runder igjen.

    Lørdag krasjet Norris og Piastri i starten og måtte bryte sprintløpet, der Verstappen tok en klar seier og tok inn åtte poeng på begge VM-rivalene.

    Fra «pole position» fikk Verstappen en ypperlig start på søndagens løp, mens Norris i nest beste startposisjon ble passert av Ferrari-fører Charles Leclerc. (NTB)

    en racerbil på en bane
    Foto: Eric Gay / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal