Hopp til innhold

Vil stanse vold fremfor pirat-taxi

Politiet i Arendal vil prioritere å stanse slåsskamper i sentrum, fremfor å pågripe sjåfører som kjører pirattaxi.

Pirattaxi

Politiet i Arendal vil prioritere å stanse slåssing fremfor å stanse piratdrosjene i byene. (Arkiv)

Foto: Nils Fredrik Røren / NRK

Det sier politistasjonssjef i Arendal, Jan Sverre Krogstad, til NRK.

– Vi prioriterer slåsskampene av hensyn til folks trygghet, sier Krogstad.

Politikerne i Arendal ønsker at politiet skal prioritere å stanse de sjåførene som kjører pirattaxi i byen.

Må stanse slåssing

Jan Sverre Krogstad

Politistasjonssjef Jan Sverre Krogstad i Arendal mener det er nødvendig å satse på ordenstjenesten i helgene.

Foto: Pål Tegnander / NRK

– På det tidspunktet på fredags- og lørdagskvelden, at det er mye pirattaxikjøring, så er det også det tidspunktet i Arendal hvor vi har flest ordensproblemer og hvor folk slåss i byen, sier Krogstad.

Han sier at det i dette tidsrommet er viktigere for politiet å stanse slåsskamper fremfor å jakte på piratdrosjene.

– Vi er kommet til at vi vil prioritere ordenstjenesten i sentrum så folk kan være trygge, fremfor å kjøre etter piratdrosjene, sier Krogstad.

Bøtelegger piratdrosjene

Piratdrosjene blir diskutert av politikerne i Arendal bystyre i dag.

Ordføreren må svare på spørsmål om omfanget av problemet, og hva som bør gjøres.

Politistasjonssjef Jan Sverre Krogstad sier de i løpet av året tar noen få personer som blir anmeldt for å kjøre pirattaxi.

– Vi anmelder 6–7 stykker hvert år. Det er kanskje ikke så mye, men de får bøter på cirka 10.000 kroner. Så litt gjør vi med dette også, sier Krogstad, til NRK.

Spilles av
Her får hummeren et kyss: – Fantastisk
Neste