– Det er tatt arrest i formuesgoder som for eksempel eiendom, men det dekker ikke hele summen, sier Namsfogden i Agder, Anita Andrå Andersen til NRK.
Det er Nordea, DNB og fire andre banker som krever at 211 millioner kroner blir sikret fra tidligere Agder Gruppen-ledere Svein Arne Uppstad og Raymond Throne.
De skal blant annet ha solgt anleggsmaskiner som de leide av bankene. Disse skal ha blitt solgt videre til «uvitende tredjeparter».
– I to tilfeller ble maskinene solgt på nytt til Nordea, uten at dette ble oppdaget av Nordea, slik at Nordea ble forledet til å kjøpe en maskin de selv eide, står det i kjennelsen fra Agder tingrett.
Konkursen i Agder Gruppen har blitt beskrevet som en av de største noensinne i anleggsbransjen.
Foto: Vetle Hjortland– Åpenbart feil
Partene ble orientert om kjennelsen fra Agder tingrett lille julaften, men innholdet ble ikke formelt forkynt for dem før i dag.
– Det som står i kjennelsen er åpenbart feil. Vi kommer til å kreve muntlige forhandlinger raskt. Om det tar en uke eller to, det vet vi ikke ennå, sier advokat Knut Henning Larsen, som representerer Throne.
Til Fædrelandsvennen sier Uppstads advokat at han er uenig i rettens vurderinger.
– Dette er en kjennelse som kan angripes uten noen frist, og det vil vi vurdere når vi får sett det hele, sier han til avisen, som omtalte kravet først.
Namsfogden har blant annet tatt arrest i eiendom. Det er foreløpig uklart hvor mye de har klart å sikre.
– Vi har tatt arrest i det vi har funnet av verdier, sier Andersen.
Skal ha solgt maskiner de leide
Uppstad og Throne skal ha solgt unna en rekke anleggsmaskiner som selskapet hadde leaset gjennom ulike banker, ifølge retten.
Til sammen er det snakk om maskiner fra minst 29 leasingavtaler, som bankene ikke har fått tilbake:
- Nordea Finance Equipment
- DNB
- Sparebank 1 Sør-Norge
- Brage Finans
- Sparebank 1 Finans Østlandet
- Bnp Paribas Leasing Solutions
Kommunikasjonsdirektør Christian Steffensen i Nordea.
Foto: NordeaKommunen kjøpte leaset maskin
De leasede maskinene er solgt til «uvitende tredjepersoner», ifølge kjennelsen. Kristiansand kommune og Nordea er blant disse.
– Dette dreier seg om et kundeforhold, og vi kan derfor ikke kommentere noe i forbindelse med denne saken, sier kommunikasjonsdirektør Christian Steffensen i Nordea.
Retten mener at «denne handlemåten i seg selv er et sterkt argument for at det foreligger en klar risiko for at de vil unndra midler som vil gjøre at tvangsfullbyrdelsen av et erstatningskrav mot dem enten vil bli nytteløst eller i alle fall vesentlig vanskeliggjort».
Økokrim er varslet etter konkursen, har Fædrelandsvennen tidligere omtalt.
Hei!
Har du tips i denne saken? Eller andre saker du ønsker å tipse om? Kontakt meg gjerne på epost 👇🏻