Det var en fredag i mai i år at voldsepisoden skjedde midt i Kristiansands paradegate Markens gate.
Jenta var 15 år gammel da hendelsen skjedde og er nå dømt til fengsel på ett år og fem måneder.
– Vi er skuffet, men ikke overrasket, og tar dommen til etterretning, Vi vil bruke noe tid til å gå gjennom den grundig og vurdere enn eventuell anke, sier jentas forsvarer, Trond Wåland til NRK.
Da den fornærmede så jenta true henne med en kjøkkenkniv hoppet hun i panikk over disken på McDonalds, løp via kjøkkenet og ut i bakgården. Ved en pub ble hun innhentet og knivstukket.
– Adrenalinet pumpet og jeg stakk henne i armen. Jeg ville bare skremme, sa 16-åringen i vitneboksen under rettssaken i september.
Det var ambulanse på stedet da hendelsen skjedde den 9. mai.
Foto: Geir Ingar Egeland / NRKØkning i ungdomskriminalitet
Bakgrunnen for handlingen var, ifølge aktor, at tiltalte trodde fornærmede hadde hatt et forhold til hennes tidligere kjæreste.
Etter flere oppsiktsvekkende hendelser den siste tiden har det blitt satt søkelys på ungdomskriminalitet i Norge.
- Jenta har en lang historikk med flere hendelser de siste årene.
Dømt til fengsel
Jenta er dømt til fengsel i ett år og fem måneder og erkjente ikke straffskyld for knivstikkingen i retten.
«Retten finner følgelig bevist utover enhver rimelig tvil at tiltalte har hatt kunnskap om at stikkene mest sannsynlig ville medføre død», står det i dommen.
Hun er også dømt til ungdomsstraff i ett år og seks måneder, som må sones i løpet av to år. Det er i alt tolv hendelser som jenta er dømt for.
Jenta skal i tillegg betale oppreisningserstatning på 70.000 kroner til den fornærmede.
16-åringen har sittet i varetekt siden hendelsen skjedde den 9. mai.
Fædrelandsvennen omtalte dommen først.
Dommen er ikke rettskraftig.