– Det føles helt herlig. Det er en pris jeg er utrolig stolt av. Jeg har jobbet hardt for å komme dit jeg er i dag og da er det veldig gøy å bli lagt merke til, sier Moi til NRK.no.
– Fantastisk bare å bli nominert
Til daglig jobber NM-grossisten som elektriker.
Foto: Kai Stokkeland / NRK«Prisen tildeles den utøveren som etter juryens vurdering har stått for de fremste prestasjonene i sesongen.»
Det skriver Motorsportforbundet på sine nettsider, og den seksdobbelte norgesmesteren er glad for at alt arbeidet som ligger bak triumfene blir lagt merke til.
Ifølge Moi var konkurransen i prisklassen knallhard.
– Det er jo for alle som kjører motorsykkel, så det er mange grener og mange hundre kjørere. Egentlig er bare det å bli nominert helt fantastisk. Når jeg i tillegg stikker av med prisen, så snakker det for seg selv vil jeg nesten si, mener 25-åringen, som har drevet med trial i 13 år.
- NETT-TV: Moi ble norgesmester i Kristiansand
Sikter mot verdenstoppen
I år ble han nordisk trialmester. I fremtiden håper songdølen å kunne konkurrere om både EM- og VM-tittel.
Først må imidlertid sponsorer lokkes med ut i trialløypa.
– Nå vil jeg ut i Europa og kjøre EM, hvis jeg får midler nok til å gjøre det. Det er pengene alt står på. Hvis jeg får penger skal jeg kjøre masse, lover trialkjøreren.
– Men det er ikke lett. Det er ikke mange som sponser enkelt-idrettsutøvere, i hvert fall innen motorsport. Jeg prøver å jobbe enda hardere inn mot sponsorer nå, så får vi se i løpet av sesongen hva det blir til, sier Moi.
I dag jobber han som elektriker på heltid for å finansiere sporten. For å bli proff på heltid, mener Moi det trengs opp mot halvannen million kroner i året.
Lundevold med årets gjennombrudd
Under helgens Motorsportgalla i Oslo ble også en annen sørlending lagt merke til.
Sverre Lundevold (16) fra Randesund i Kristiansand stakk av med prisen for årets talentgjennombrudd.
«Prisen tildeles den utøveren som har gjort det mest imponerende sportslige gjennombruddet det siste året, fortrinnsvis på den internasjonale arenaen.»
Det skriver Motorsportforbundet om talentprisen.
Ronny Mangerud fra Drammen, som driver med vannjet, ble igjen kåret til årets motorsportsutøver under helgens galla.