Hopp til innhold

Høyre sendte e-post til 300 medlemmer om varsler

Etter NRKs avsløringer om Høyres ordførerkandidat i Arendal, sendte lokallaget en e-post til 300 medlemmer og hevdet at Inger Marie Johnsen var kilden.

Inger Marie Johnsen fotografert hjemme i Arendal

Gründer Inger Marie Johnsen reagerer på en e-post Arendal Høyre har sendt ut etter NRKs saker om ordførerkandidaten deres.

Foto: John-André Samuelsen / NRK

NRK har avslørt at Høyres ordførerkandidat i Arendal har bygget ulovlig i strandsonen og vært anmeldt uten å ha blitt etterforsket.

Lokalpartiet har som følge av dette sendt en e-post til alle medlemmene i sørlandsbyen.

I e-posten beskriver partiet NRKs avsløringer som «ubegrunnet og usaklig» og kommer med flere påstander mot Johnsen.

– De insinuerer at jeg står bak en svertekampanje. Jeg blir beskyldt for å gjøre noe jeg ikke har gjort, mener Johnsen.

Hun er tidligere samarbeidspartner med Høyres ordførerkandidat i Arendal, Linda Dagestad Øygarden. Fredag uttalte hun seg kritisk mot ordførerkandidaten etter at kafeen de drev sammen gikk konkurs.

– Jeg ønsker ikke noe bråk i denne saken. Jeg vil bare at sannheten skal frem, sier Johnsen.

Flere lovbrudd

NRK har tidligere avslørt at ordførerkandidat Linda Dagestad Øygarden har bygget ulovlig i strandsonen på Hisøy i Arendal. I e-posten omtaler partiet nå dette som «en glipp». Øygarden har beklaget at det er blitt gjort feil i saken, og at hun ønsker å rydde opp i feilene og kommer til å rette seg etter det kommunen krever.

Les også Politisak mot Høyre-topp ble aldri etterforsket. – Jeg har mitt på det rene

Linda Dagestad Øygarden under formannskapsmøte i Arendal.

I den samme e-posten skriver Arendal Høyre at de har «tillit til Linda som Høyres ordførerkandidat og støtter henne 100 prosent». Den avsluttes med et «hjertesukk» fra styreleder Per-Jakob Haakstad hvor han skriver:

«I Kristiansand har de sitt konspirasjonsmiljø, til stor skade der. Likeså i Arendal. De fleste vet hvem de er. Som lever på sladder, rykter og antakelser. Og enkelte kjente politikernavn applauderer. Jeg gremmes.»

Styrelederen mener han kun pekte på Johnsen som hovedkilde i saken om kafeen som gikk konkurs, og at det er det nevnte «konspirasjonsmiljøet» som har tipset NRK om byggesaken.

per jakob haakestad, leder arendal høyre

Styreleder i Arendal Høyre, Per-Jakob Haakstad.

Foto: HØYRE

– Jeg ser at koblingen kan gjøres til henne, som ikke var meningen. Dette kunne vært tydeligere i mailen, for å unngå en slik misforståelse, skriver Haakstad i en e-post.

Johnsen opplever e-posten fra Høyre som belastende

– Jeg har ikke fått mulighet til å forsvare meg. Jeg synes det er veldig ugreit, sier Johnsen.

linda dagestad øygarden og inger marie johnsen

Inger Marie Johnsen (t.h.) drev kafeen Wood & Food sammen med Høyres ordførerkandidat i Arendal, Linda Dagestad Øygarden.

Foto: FACEBOOK-SIDEN TIL WOOD AND FOOD

– Burde ikke vært sendt

Høyre sentralt har fått e-posten, men ønsker ikke å kommentere. De viser til Arendal og Agder Høyre.

E-posten fra Arendal Høyre burde ha vært formulert annerledes, og lederen av Arendal Høyre har beklaget dette overfor vedkommende, skriver fylkesleder i Agder Høyre Harald Furre.

Etter det NRK kjenner til er det ikke sendt ut nye e-poster til de 300 medlemmene for å oppklare innholdet i den første e-posten.

Linda Dagestad Øygarden under valgdebatt i Arendal 28. august

Ordførerkandidaten mener selv at NRKs saker er «en svertekampanje», ifølge en uttalelse til lokalavisen Agderposten.

Foto: John-André Samuelsen / NRK

– Ensidig artikkel

Etter å ha stått frem i NRKs artikkel fredag, forteller Johnsen at hun har fått mange reaksjoner fra lokalmiljøet.

Også lokalavisa Agderposten har fulgt opp saken, men uten å intervjue Johnsen. I en artikkel avisa publiserte samme dag uttaler Linda Dagestad Øygarden at Johnsen «ikke har noen grunn til å føle seg lurt» etter konkursen, og at saken er en svertekampanje.

– Det synes jeg ble en ensidig artikkel hvor jeg ikke engang får bruke min tilsvarsrett, sier Johnsen.

Hun har nå meldt avisen til PFU.

– Jeg er skuffet over at Agderposten ikke forholder seg til presseetiske regler, og det er veldig leit at jeg ikke får anledning til å kommentere saken.

Agderposten sier til NRK at de har beklaget feilen ovenfor Johnsen, og retteloggen deres viser at de gjorde endringer mandag i saken.

Vi har gått gjennom vår artikkel på nytt og er enig i at Johnsen burde fått komme til orde. Vi har beklaget til Johnsen og tatt kontakt for å la henne svare i artikkelen eller gjennom en egen sak. Vi forholder oss naturligvis til de presseetiske reglene, men her har det skjedd en glipp som vi ønsker å rette opp i, sier konstituert sjefredaktør Øystein Bjerkestrand.

Inger Marie Johnsen i sola hjemme på terrassen.
Foto: John-André Samuelsen / NRK

Johnsen forteller at hun har fått støtte fra flere etter oppslaget fredag, men at ikke alle tør å si meningen sin om saken offentlig.

– Folk skriver til meg at de støtter meg, men at de ikke tør å støtte meg i offentligheten, fordi de er redde for at det slår tilbake, avslutter Johnsen.

RETTELOGG: I den opprinnelige versjonen av denne saken stod det i ingressen at «partiet» sendte e-posten. Klokken 13:06 ble dette rettet til «lokallaget».

Hei!

Tenkte du på noe da du leste denne saken? Send meg gjerne en epost! Tidligere har jeg blant annet skrevet om ulovlig bygging i strandsonen i Tjøme kommune

Spilles av
Koanda tar GULL i Førde
Neste
Fotballspillere i aksjon

Ryerson får nøkkelrolle: – Jeg spiller min beste fotball