Hopp til innhold

Motstand mot forslag om økt pensjonsalder – flere foreninger vil streike

Flere foreninger går til streik 14. mars mot regjeringens forslag om økt pensjonsalder. Blant dem er bygningsarbeidernes fagforening.

– For oss er det viktig å si klart fra om at det ikke er greit å øke pensjonsalderen uten å ta hensyn til dem med slitsomme jobber, sier foreningens leder Harald Braathen i Bygningsarbeidernes fagforening til FriFagbevegelse.

– Ja vel, folk lever lenger – men det er veldig stor forskjell på hvem som lever lenger, legger han til.

En annen forening som har sluttet seg til er Elektromontørenes Forening, Oslo og Akershus.

– Forslaget vil ramme våre medlemmer hardt. Kroppen sier ifra etter 40 år med et tungt fysisk yrke som elektriker, og en økning av pensjonsalderen vil kunne føre til at mange ender sine arbeidsliv som uføre. I tillegg til at de mister retten til AFP, sier leder Morten Svendsen i Elektromontørenes Forening.

På bakgrunn av anbefalingene fra Pensjonsutvalget, har regjeringen foreslått at pensjonsalderen skal øke med om lag ett år per tiår.

(NTB)

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no