– Det finnes ikke et togselskap som kan holde rutetidene når kjøreveien har brutt sammen og vi får rødt lys, sier Stein Nilsen til Aftenposten.
Magnhild Meltveit Kleppa kalte NSB inn på teppet.
Foto: Gorm Kallestad / ScanpixTorsdag var NSB-toppen blant dem som ble innkalt til samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp), som slo fast at situasjonen for togreisende nå er «totalt uakseptabel».
Les:
Nilsen understreker at det ikke er Kleppa han er kritisk til, men sier at han er frustrert over den retning debatten har tatt.
Les:
– Krisen skapt av politikere
– Hun har bare vært her noen uker. Men etter min mening er krisen skapt av politikere som i fellesskap styrer jernbanen, og som har neglisjert selve infrastrukturen i flere tiår. Vi kan gjerne snakke om konkurranseutsetting, men først må Jernbaneverket få all den hjelpen de trenger for å gjennomføre fornyingen av kjøreveien så raskt som mulig, sier han.
Nilsen medgir at NSB også må ta sin del av skylda for problemene i vinterkulda .
– Vi i NSB er meget frustrert over at vi for tiden ikke er i nærheten av å gi kundene det de skal ha for å få sin hverdag til å fungere. Ikke minst kulden gir oss utfordringer på materiellet, sier han.
Les:
– I desember ble togpassasjerene rammet av 1.920 forsinkelsestimer. 590 av dem skyldtes oss i NSB. Vi og de andre togselskapene skal klare å levere et bedre produkt, hvis vi ikke møtes av røde lys, lover han.