Hopp til innhold

- Har TV-monopol i kabelnettet

Det kan bli kamp om å levere fjernsynssignaler til en halv million husstander i borettslag og boligsameier.

TV-titting

RIKS-TV: Vil slippe til i borettslag og sameier der de mener kabelselskapene har monopol i dag.

Foto: Scanpix / SCANPIX

Medlemmene bør kunne stå fritt til å velge tv-leverandører.

Det mener RiksTV, som ønsker å slippe til i blant annet boligblokker med fellesanlegg der alle beboerne er bundet til èn tv-leverandør.

- Utgått på dato

- Vi mener dette er et system som er gått ut på dato, sier Svein Ove Søreide i RiksTV, selskapet som leverer tv-program gjennom det digitale bakkenettet.

Systemet Søreide mener er avleggs, er de avtalene som borettslag og boligsameier har med kabelselskapene. Det gjelder særlig de to store selskapene i Norge, Get og Canal Digital.

Disse avtalene går ut på at alle beboerne i en blokk, er bundet til å kjøpe tv-abonnement hos det selskapet som har avtale med borettslaget.
TV-abonnementet er ofte en del av husleia som medlemmene betaler.

- De er prisgitt den leverandøren som borettslaget har valgt for dem, sier Søreide i RiksTV.

Stort kundegrunnlag

Det er mange kunder å hente i norske borettslag.
En halv million husstander får i dag sine tv-signaler gjennom felles kabel-anlegg i borettslag og sameier.

Ny teknologi har skapt en ny situasjon for disse. Digitaliserte signaler krever mindre plass enn analoge signaler, og dermed kan flere leverandører få plass til sine signaler i de lokale kabelnettene.

Det betyr at hvert medlem i et borettslag selv kan velge tv-leverandør.

- Det er mulig å bruke flere leverandører i samme nett, sier Knut Børmer i Norsk KabelTV-forbund. Denne organisasjonen organiserer de kabelselskapene som i dag i praksis har enerett på å levere tv-signaler til borettslag og sameier.

Kollektivavtalene gir billig mottak av fjernsyn, og medlemmene har det enkelt. De trenger ikke å tenke mye på hvilken leverandør de skal velge.

- Fornøyde med det de har

OBOS har mer enn 1.400 borettslag og sameier, som for det meste har kollektivavtaler med Get eller Canal Digital.

- Mitt inntrykk er atbBeboerne er godt fornøyd med det tilbudet disse leverandørene har, sier Morten Aagenes i OBOS.


I RiksTV har de en annen oppfatning av saken.

- Det er kanskje enkelt, men samtidig er det et tvangselement her som provoserer mange. Vi tror at borettslagene på sikt vil tjene på å la beboerne velge selv, sier Svein Ove Søreide i RiksTV.

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

AKTUELT NÅ