– Det er en historisk fotballkamp, absolutt. Så ønsker vi å ha hovedrollen. Så er det to måls ledelse til Tottenham, men så håper vi på en bedre posisjon. Vi er ikke favoritter, men vi ser muligheter. Det er et fint utgangspunkt, sier Kjetil Knutsen på pressekonferansen onsdag.
London-laget leder 3–1 fra oppgjøret i London, men returkampen går på det fryktede kunstgresset på Aspmyra stadion i Bodø.
– Som de fleste andre lag er vi bedre hjemme enn borte, og kunstgresset er det vi spiller på. Det har litt med klimaet å gjøre, fortsetter Knutsen.
– Fotball skal spilles på gode baner, så er vi veldig mange som aller helst ønsker å spille på gress. Men i Bodø er det vanskelig å ha naturgress. Da må vi forholde oss til den virkeligheten.
Knutsen sier fotballen blir litt annerledes på naturgress sammenlignet med kunstgress. Blant annet går spillet saktere og det blir mer kroppskontakt.
– Vi er ikke vant til den nærkontakten, så det blir en litt annen måte å spille på. Men hvem som har størst fordeler og ulemper kan faktisk diskuteres, sier Knutsen.
Jens Petter Hauge vant Europaligaen med Eintracht Frankfurt i 2022, og fikk spørsmål om hvordan det føltes å være i posisjon til å kunne gjøre det samme med moderklubben.
– Det er klart at for hver runde som har gått, og for hvert steg vi har tatt på turneringstreet så blir ting større og større. Det å gjøre det med klubben man har vokst opp med er spesielt, sier han og legger til:
– Det blir nok den største kampen jeg har opplevd.
Odin Bjørtuft var skadet og spilte ikke oppgjøret i London, og Glimt må klare seg uten midtstopperen også hjemme på Aspmyra.
Det bekreftet Knutsen på pressekonferansen. Men han ville ikke svare på spørsmål om hvem som ville ta hans plass.
– En av de andre, sa Knutsen før pressekonferansen ble avsluttet.
Jens Petter Hauge og Kjetil Knutsen møtte pressen før kampen torsdag.
Foto: Bjarne Andreas Brandal / NRKHadde ballen mest i London
Selv om det ble tap i den første kampen, er det spesielt én statistikk som overrasket selv Glimt-spillerne etter oppgjøret i London.
Men Knutsen mener man ikke burde lese for mye i tallene, og var kritisk til hvordan laget fremsto i London.
– Tallene er interessante, men det som er problemet vårt er at vi har et uttrykk borte mot Tottenham som er for langt unna oss, sa Knutsen og fortsatte:
– Det vil si at vi har ballen veldig mye i backfireren, og vi spiller veldig mye bakover. Det er et dårlig Glimt-uttrykk.
Skyhøy interesse: Byttet fisk og kjøtt mot billetter
Interessen rundt torsdagens kamp er skyhøy og riften om billettene til torsdagens storkamp har vært enorm.
Det har ført til at folk har byttet alt fra boknafisk til reinkjøtt for å få seg en billett til den historiske begivenheten.
Dersom Glimt skulle snu oppgjøret fra første kamp og avansere til finalen i Bilbao, venter også 80 millioner kroner i premiepenger – i tillegg til hva klubben har spilt inn så langt denne Europa-sesongen.
Et massivt presseoppbud er også ventet å innta Aspmyra, og presse fra de nasjonale riksmediene og britisk presse hadde møtt opp i hopetall før pressekonferansen.
Kampstart er klokken 21.00 torsdag kveld, og kampen kan følges og høres direkte på NRK.no og NRK Radio.