Hopp til innhold

Rakettoppskytingen på Andøya: Falt ned kort tid etter oppskyting

Andøya-raketten falt ned noen hundre meter opp i lufta og eksploderte i havet, men oppskytingen blir omtalt som en suksess.

Filmet av drone: Kort tid etter oppskytingen falt raketten ned og eksploderte i havet. Ingen er skadet.

I dag gjorde de seg igjen klar til å skrive europeisk romfartshistorie på Andøya.

12.30 skjøt raketten til værs.

Etter rundt 30 sekunder tippet raketten og falt ned.

På en direktesending kunne man høre et høyt smell sekunder etter.

Den nesten 30 meter høye og 50 tonns tunge raketten falt så i havet og eksploderte.

Kort tid etter oppskytningen falt raketten ned og eksploderte i havet. Ingen er skadet, sier politiet.

Kort tid etter oppskytingen falt raketten ned og eksploderte i havet. Ingen er skadet.

Kaller oppskytingen en suksess

Det var tyske Isar Aerospace som sto bak oppskytingen av bæreraketten «Spectrum», med støtte fra norske Andøya Spaceport.

Operatørene i Isar Aerospace avbrøt selv videre ferd for raketten «Spectrum».

Daglig leder og grunnlegger Daniel Metzler kaller den korte ferden «en suksess», og mener alle mål ble nådd.

– Vi fikk til og med testet termineringssystemet vårt, sier Metzler.

Han sier de vil prøve på nytt med en ny testoppskyting så raskt som mulig.

Jon Harr, direktør for operasjoner ved Andøya Spaceport for oppskytingen, sier at oppskytingen ikke gikk helt som planlagt, men at den likevel var vellykket.

– Raketten kom et godt stykke, og derfor var den en vellykket testoppskyting, spesielt for vår del. Vi har jobbet for dette i mange år, og alle våre prosedyrer og systemer fungerte etter planen. Selv om mange nok er litt skuffet for at ferden ikke varte litt lengre, så opplever vi dette som en suksess, sier han.

Operasjonssjef ved Andøya Spaceport Jon Harr stående ute med vei og snø i bakgrunnen, mørk ytterjakke.

Operasjonssjef ved Andøya Spaceport Jon Harr.

Foto: Frida Brembo / NRK

Sikkerhetssone opprettholdt

Det ble satt krisestab hos Andøya Spaceport etter eksplosjonen.

I forbindelse med oppskytingen var det opprettet et ferdselsforbud i området rundt Andøya Spaceport.

– Ingen personer er skadet. Det er jo en testoppskyting som sånn sett har vært vellykket, sier politiets innsatsleder Jørn Karlsen.

Raketten landet i havet like ved oppskytingsplassen og godt innenfor sikkerhetssonen, ifølge innsatslederen.

Han sier at sikkerhetssonen rundt fortsatt blir opprettholdt.

Lange forberedelser

Det var knyttet stor spenning til oppskytingen lørdag. Forrige forsøk på oppskyting ble avbrutt på grunn av for dårlige værforhold.

«Spectrum»-raketten har blitt omtalt som historisk.

Andøya Spaceport, med Isar Aerospace sin bærerakett Spectrum klar for første test oppskytning. Sola skinner

«Spectrum»-raketten sto klar på Andøya før oppskyting. Operasjonen blir kalt for «Going Full Spectrum».

Foto: Andøya Spaceport/Montevideo Tromsø

Det er jo viktig at Norge posisjonerer seg internasjonalt. Og at vi får en romhavn også på det europeiske kontinentet som er operativ, sier Harr ved Andøya Spaceport.

– Det er veldig stort for oss som har jobbet på prosjektet i lang tid. Det er også stort for Andøya. Det er stort for regionen og for Norge og for Europa. Så dette er en viktig milepæl. For europeisk romvirksomhet, sier han.

Russland, USA, India og Kina har allerede utviklet teknologien som gjør det mulig for dem å skyte satellitter opp i verdensrommet.

Den geopolitiske situasjonen gjør jo at det blir ekstra viktig for Europa å få flere kapasiteter på oppskyting. Og det merker vi også. Det er ekstra stor interesse fra media, politisk hold og institusjoner som er interesserte at Europa skal kunne gjøre slike ting, sier Harr.

Les også Rakettoppskytingen på Andøya er avlyst: – Ugunstig vind

Isar-raketten Spectrum på Andøya

Men Europa mangler en operativ romhavn på eget kontinent. Flere land har kastet seg inn i romkappløpet.

På Shetland gikk det galt da en testrakett eksploderte på britenes rombase SaxaVord Spaceport. Portugal og Sverige kjemper også om å bli de første som kan frakte satellitter opp i verdensrommet fra kommersielle romhavner.

to menn som står foran en bygning

Kjørte over to døgn for oppskytningen på Andøya