Hopp til innhold

Nekter å hjelpe Volden

Norske myndigheter avslår nok en gang å hjelpe Kari Ann Volden, som sitter i India med surrogatfødte tvillinger.

Kari Ann Volden med tvillingene i Goa

Kari Ann Volden med tvillingene i Goa.

Foto: privat

Barne- og likestilingsdepartementet har avslått anmodningen fra politikerne på Nordlandsbenken om å gi Kari Ann Volden dispensasjon fra adopsjonsregelverket.

Det var politikere fra Høyre, Fremskrittspartiet og Senterpartiet som ba departementet om en dispensasjon fra adopsjonsregelverket.

– Mangel på humanitet

Men det vil ikke departementet ha noe av. I avslaget begunner de det med at saken er endelig avgjort i forvaltningen og derfor kan ikke særskilt dispensasjon gis.

Ordfører Arnfinn Ellingsen på Røst har også skrevet brev til departementet og bedt om dispensasjon, og han synes avslaget er forkastelig.

– Jeg synes dette vitner om total mangel på humanitet. Det tas ikke hensyn til barna slik Haag-konvensjonen pålegger oss. Og regelverket er jo endret på grunn av dette tilfellet og da kan man ikke gi reglene tilbakevirkende kraft.

NRK har vært i kontakt Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet som ikke ønsker å kommentere utspillet fra Ellingsen, utover de svarere de allerede har gitt ordføreren per brev.

Vil stevne myndighetene for retten

Arnfinn Ellingsen, ordfører Røst. Foto: Scanpix

Arnfinn Ellingsen, ordfører Røst.

Foto: HANDOUT / SCANPIX

I dag har også Barne - ungdoms og familiedirektoratet nok en gang avslått å behandle Voldens adopsjonssøknad.

Volden har siden januar oppholdt seg i India med sine surrogatfødte tvillinger.

Hilde Guldbakke, som er Voldens advokat, vil nå søke om fri rettshjelp slik at Kari Ann Volden kan stevne norske myndigheter for retten.

– Det vil blir en svær sak med mange vitner og det har ikke Volden mulighet til å dekke. Derfor sitter jeg nå og utformer en søknad om fri rettshjelp for Volden, sier Guldbakke.

(artikkelen fortsetter under)

Tvillingene på verandaen i Goa

Tvillingene blir 11 måneder på julaften.

Foto: privat

Snart 11 måneder i India

For Kari Ann Volden er situasjonen kritisk. Ved nyttår går visumet hennes ut og hva hun skal gjøre da er uklart. Hun vil ikke la seg intervjues i dag, men sa til NRK på onsdag følgende:

– Straks er pengene slutt, og det virker som om regjeringen vil at jeg skal gå under her nede, sier Kari Ann Volden.

Advokat Hilde Guldbakke

Advokat Hilde Guldbakke vil søke om fri rettshjelp for Volden.

Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRK

Den norske ambassade i New Delhi har to ganger spurt om Kari Ann Volden (42) skal søke permanent opphold i India. Det vil ikke Volden gjøre.

– Jeg er norsk og vil hjem til Røst, sier Volden, som føler seg presset av norske myndigheter til å søke om indisk statsborgerskap.

Norske myndigheter nektet å behandle adopsjonssøknaden til Volden på grunn av manglende genetisk tilknytning til tvillingene, som ble født av surrogatmor i januar i India.

Stortingsrepresetant Ivar Kristiansen vil kommende onsdag ta opp saken på nytt i Stortingets spørretime.