Hopp til innhold

Nytt offer for skummelt dødsdop

Den 23 år gamle kvinnen som ble funnet død i Laukvik i jula hadde fått i seg en dødelig dose med det farlige narkotiske stoffet PMMA.

Kripos på Laukvik

LAUKVIK I LOFOTEN: Den 23 år gamle Lone Olsen etterlater seg en to år gammel sønn. Hun ble funnet med blåmerker og sårskader, men obduksjonsrapporten viser at hun døde av det narkotiske stoffet PMMA.

Foto: Jon Inge Johansen

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

Det viser obduksjonsrapporten, i følge politiadvokat Knut Inge Myklebust.

Det amfetaminlignende dopet kom til Norge i sommer og har til nå tatt livet av tretten mennesker.

– Den rettsmedisinske undersøkelsen viser at det ikke er funnet tegn til vold som kan forklare dødsfallet, men det er funnet spor av et rusmiddel som kalles PMMA. Det er funnet i en konsentrasjon som er dødelig, sier politiadvokat Knut Inge Myklebust til NRK.

Advarer mot PMMA

Laukvik dødsfall
Foto: Jon Inge Johansen

Det var i romjula at den 23 år gamle småbarnsmora ble funnet død i leiligheten til en kamerat i Laukvik i Lofoten.

Nå har obduksjonsrapporten gitt svar på hvorfor hun døde. Det livsfarlige dopet PMMA selges både som som amfetamin og ecstacy- og hadde ved utgangen av januar tatt livet av tolv mennesker i Norge.

– Folk som bruker illegale rusmidler må være oppmerksom på at det også kan være dødelig innhold i stoffene de inntar selv om de befinner seg langt unna de sentrale områdene, sier Myklebust.

Folkehelseinstituttet har tidligere gått ut og advart mot det livsfarlige dopet PMMA.
Det er flere ganger så giftig som amfetamin og så ustabilt at det overhodet ikke bør brukes. Dødsfall kan inntreffe plutselig.

Kom tidlig til Lofoten

Myklebust var ikke klar over at stofet var kommet til Lofoten.

– Denne saken indikerer at narkotika og illegale stoffer sprer seg veldig fort, og det kom veldig tidlig opp til Lofoten.

Politiet prioriterer etterforskning av narkotikasaker og utelukker ikke at stoffet finnes andre steder i landsdelen. Politiet vet ikke hvordan rusmiddelet har kommet til Lofoten.

Kameraten som bodde i leiligheta der 23 åringen ble funnet død er nå helt utenfor mistanke, ifølge politiet.

Dødsfall i Laukvik
Foto: Jon Inge Johansen