Hopp til innhold

Reservefergen til Træna har tekniske problem

Fergesambandet Stokkvågen-Træna har tekniske problemer og er kansellert.

Det bekrefter Boreal til NRK.

– Det jobbes på spreng på feilsøking og en forventer at feilen er utbedra i løpet av kvelden, og at fartøyet forhåpentligvis kan være tilbake i drift igjen i morgen tidlig, sier pressekontakt Jon Kristian Fadnes.

Lovund, som er hovedfartøy i sambandet, er på et planlagt verkstedsopphold.

– Det er selvfølgelig fryktelig beklagelig, men vi har ikke noen reserve liggende klar for reservefartøyet. Vi har parallelt vært i dialog med andre rederier for å se på muligheten til å leie inn et fartøy, men foreløpig ikke kommet i mål med noe i det, sier Fadnes.

Tidligere i dag reftset fylkesråd for samferdsel, Marianne Dobak Kvensjø, Boreal for å ikke levere til fylkes som anbudet sier.

Fylkesråden sier at hun angrer på valget av Boreal som leverandør for fergesambandene, og menerløsningen på blant annet strekningen Træna - Stokkvågen tilsier et kontraktsbrudd.

– Nå er Træna isolert i kveld, og det er nettopp dette fylkesråden er bekymret for. Hva har du å si til det?

– Nå er det selvfølgelig hurtigbåtforbindelse her, så persontransport får en jo tatt unna. Men vi har selvfølgelig stor forståelse for at det er store ulemper for folk at ikke ferje går, sier pressekontakten i Boreal.

Ferga MF Husøy ligger til kai på Træna

Beskylder rederi for bevisst å ha brutt kontrakten: – Kommer ikke til å akseptere dette

Fylkesråden for samferdsel i Nordland angrer på at de ga Boreal kontrakt med å kjøre på ett av Norges mest værharde fergesamband - og vurderer rettslige skritt. Boreal skjønner frustrasjonen, men mener de har funnet gode løsninger.