Hopp til innhold

Tusenvis av innbyggere må koke vannet sitt etter funn av tarmbakterier

Det er oppdaget tarmbakterier i vannforsyningen i sentrum av Ålesund. Kommunen anslår at ca 18.000 innbyggere derfor må koke vannet sitt.

en mann som holder en flaske vann på et kjøkken

Styrer i Storhaugen barnehage i Ålesund, Ari Sæberg Thorsteinsson, måtte tømme ut vannet fra alle drikkeflaskene i barnehagen onsdag etter at det kom kokevarsel.

Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRK

En rutineundersøkelse av kvaliteten på drikkevannet i Ålesund har avdekket tarmbakterier i vannet. Ålesund kommune sendte derfor onsdag ut SMS til tusenvis av innbyggere med kokevarsel.

Det fører til ekstra arbeidsoppgaver for de ansatte ved Storhaugen barnehage i Ålesund.

en person på et kjøkken på Storhaugen barnehage

Ari Sæberg Thorsteinsson koker vann i store kjeler ved Storhaugen barnehage i Ålesund.

Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRK

For sommerværet har kommet tilbake, og barnehagebarna er tørste. Derfor må styrer i barnehagen, Ari Sæberg Thorsteinsson, koke vann i store kjeler.

– Det er varmt ute og da har vi måtte funnet frem ekstra juice og melk slik at vi klarer å gi barna drikke i dag, sier Thorsteinsson.

Vannet han koker nå trenger tid på å avkjøle seg. Kokevarselet kom like før barna skulle spise lunsj.

Da får barna vanligvis tilbud om vann, men i dag ble vannet fjernet fra spisebordet.

Thorsteinsson synes det er uheldig at det er funnet tarmbakterier i drikkevannet, men synes barnehagen har håndtert det fint.

– Forhåpentligvis så er det kortvarig, sier Thorsteinsson.

en person som heller en væske i en flaske

De ansatte i barnehagen måtte koke nytt vann til drikkeflaskene i barnehagen onsdag.

Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRK

Kan vare i tre døgn

Men de barnehageansatte kan måtte belage seg på å koke vann i noen dager til.

– Vi har sagt vi man må regne med minst tre døgn, sier avdelingsleder for drift, vann og avløp i Ålesund kommune, David Mertsching.

Kommunen har tatt nye prøver i dag, og må ta nye prøver i morgen, og disse prøvene må bli godkjente før kokevarselet kan oppheves.

  • en butikk med hyller med flasker

    Slik såg butikkhyllene i Ålesund ut etter kokevarselet.

    Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRK
  • et butikk-kjøleskap ikkje fullt av drikke
    Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRK

Mertsching anslo først at mellom 10-13.000 innbyggere i Ålesund var rammet. Onsdag ettermiddag tror han antallet er nærmere 18.000.

Det ble onsdag også meldt at alle innbyggere i Giske kommune burde koke vannet.

Litt senere opplyste kommunen at kokevarslet i Giske kun gjelder innbyggere på Valderøy og Vigra.

TekstÅlesund kommune sendte ut SMS om kokevarsel

Ålesund kommune sendte onsdag ut ca 21.000 slike SMSer om kokevarsel.

Foto: Skjermdump fra SMS fra kommunen / NRK

Området er avgrenset til innbyggere på Nørvøya, Aspøya, og Hessa fordi tarmbakteriene er oppdaget i et avgrenset forsyningsområde.

Kommunen opplyser at de stengte ventiler og vannforsyningen fra kilden straks bakteriene ble oppdaget.

Kan føre til diare og oppkast

Kommuneoverlege i Ålesund, Alexander Wiig, sier at hendelsen er uheldig.

– Vi må iverksette tiltak med en slik dimensjon at vi sikrer oss at vi unngår sykdom så langt det lar seg gjøre. Da må vi ofte trå litt hardt på gasspedalen. Vanligvis vil slike varsel komme, og så går det stort sett bra, men for sikkerhets skyld må vi nødt til å gå ut med et kokevarsel, sier Wiig.

kommuneoverlegen koker vann i Ålesund

Kommuneoverlege i Ålesund, Alexander Wiig, koker vann etter at det ble funnet bakterier i drikkevannet i Ålesund.

Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRK

Dersom man får i seg denne typen tarmbakterier kan det føre til symptomer som magebesvær, kvalme, diare og oppkast, ifølge kommuneoverlegen.

– Hvis man skulle ha det, og det blir mer enn bare et mildt forløp, så er det viktig å kontakte fastlege for å ta prøver, sier han. Det er spesielt viktig å være bevisst på symptomer hvis det gjelder eldre, små barn eller kronisk syke.

Wiig sier at de ikke har fått inn melding om at noen har blitt syke, og at de er i tett dialog med primærhelsetjenesten i kommunen.

Har merket etterspørselen etter vann

På matbutikken Kiwi i Ålesund sentrum har de merket at mange har fått med seg kokevarselet.

– Det er veldig mange som har kommet og spurt etter vann. Det har vært mye folk på kort tid, sier butikksjef Beate Øverås.

Butikksjef Beate Øverås ved Kiwi i Ålesund sentrum

Butikksjef ved Kiwi i Ålesund sentrum, Beate Øverås, sier at mange har kjøpt vann etter kokevarselet kom.

Foto: Maria Kristina Vevang / NRK

I butikken er det allerede mange tomme hyller. Butikksjefen har derfor kontaktet leverandør og fått bekreftet at de får påfyll allerede i løpet av kvelden.

– Vi har sikret oss en mengde, sier hun.

Ålesund sentrum med rådhuset midt i bildet. Sommer og sol på bildet.

ARKIVBILDE: Det er sendt ut kokevarsel i Ålesund. På bildet ser du Ålesund sentrum med rådhuset i midten av bildet.

Foto: Øyvind Sandnes/NRK

Tror ikke andre i Ålesund kommune blir berørt

David Mertsching, avdelingsleder for drift,vann og avløp i Ålesund kommune opplyser at noen innbyggere kan oppleve dårligere vanntrykk i perioden kokevarselet varer.

Han tror ikke ytterligere innbyggere i Ålesund, enn de som allerede er berørt av kokevarselet hittil, vil bli berørt.