– For mange av barna blir dette deres første introduksjon til kvensk språk og kultur, og det er veldig givende å tenke på, sier Astrid Serine Hoel.
Hun snakker om Kvääniteatteris nye forestilling «Kor e Karhu?», hvor hun selv medvirker som både skuespiller og koreograf.
Forestillingen er teaterets aller første satsing rettet mot de yngste barna. Ifølge Serine Hoel er målgruppen de eldste barna i barnehagen.
– Forestillingen skulle kunne spilles inne i barnehagene og på kulturhus, forteller hun.
Soloforestilling for de yngste
Serine Hoel står også bak manuset til forestillingen. Hun fikk tidlig ideen om å lage en forestilling om dyr i nord.
– Og at jeg ville bruke de kvenske navnene på dyrene i forestillingen.
– Jeg visste også tidlig at jeg hadde også lyst til å bruke den fine kvenske barnesangen «Karhuu menen pyttämhään», fortsetter hun.
Selv om kvensk er strekt med i forestillingen, snakker Astrid Serine Hoel mest norsk
Foto: Jørn Holm«Kor e Karhu?» er Serine Hoels første soloforestilling. Hun jobbet først alene med å utvikle ideen, innholdet, kostymer og rekvisitter.
Senere fikk hun med seg danser Dina Enoksen Elvehaug som medskaper, forteller hun.
– Og de siste dagene før premieren har også dramaturg Teodor Janson vært med å forme forestillingen.
Forestillingen hadde en lukket premiere for Troms Holdning, en invitert barnehage og noen flere, på Halti kultursenter i begynnelsen av mai.
I tillegg har teateret hatt prøveforestillinger i ulike barnehager i Nordreisa og Tromsø.
Fra høsten skal forestillingen på turné til barnehager i Troms og Finnmark.
– Det har vært kjempegøy å få spille for så herlige, ærlige og sjarmerende barn som lever seg sånn inn i handlingen!
Barna får blant annet møte karhu (bjørn), kettu (rev) og elka (elg).
Foto: Jørn HolmViktig målgruppe å satse på
Teatersjef Frank Jørstad er også godt fornøyd med prøveforestillingene. Ifølge ham har forestillingen fått gode tilbakemeldinger både fra barn og voksne.
– Jeg har også selv fått oppleve hvordan barna virkelig er med og får store opplevelser, sier han.
Han forteller at Kvääniteatteri over lengre tid har fått forespørsler fra barnehager om forestillinger tilpasset de yngste.
Jørstad innrømmer at teaterets forestillinger så langt har vært for tunge og omfattende for de aller minste. Derfor er han glad for at teateret nå har «Kor e Karhu?».
– Det bidrar til at barna tidlig blir vant til teater som uttrykksform.
– I tillegg blir de tidlig kjent med kvensk språk og får et naturlig forhold til det. Så dette er også viktig språkarbeid vi gjør gjennom forestillingen, legger han til.
Teatersjefen avslører at de yngste barna i barneskolen også snart får sitt eget tilbud.
– Vi skal lage en egen forestilling utover høsten, rettet mot småskoleelever, sier han.