Hopp til innhold

Svarer for Martha

Platedebutanten Marita Røstad har endelig gjort ferdig sitt debutalbum, og benytter sjansen til å svare ringreven Waits.

 

Marita Røstad debuterer med "Silent Sunday"
Foto: Elin Aandal-Herseth / NRK

Marita Røstad er ute med plata 'Silent Sunday'.
Foto: promo

Lyd: Hør Marita Røstad selv fortelle om sitt eget album og Tom Waits her

Video: Her kan du se Marita Røstads musikkvideo "Sister, Rosalie"

Trettifire år etter at Tom Waits ga ut albumet "Closing Time" med sangen "Martha" får han svar. Fra en 28 år gammel platedebutant fra Torpa i Oppland. Marita Røstad har alltid vært glad i Waits' sang, som forteller historia om Tom som ringer gamlekjæresten Martha etter 40 år.

- Da jeg lagde melodien fikk jeg en ide om at den kanskje var fin nok til å være et svar, forteller Røstad.

Nå gir hun ut sangen "Tom's Song".

Halvgamle gubber

Når Marita trenger inspirasjon er det ei plate som gjelder, i tillegg til Waits, selvfølgelig, nemlig Nick Caves "The Boatman's Call".

- Jeg har hørt på den i ti år, og blir ikke lei. Det er liksom meg og halvgamle gubber, ler hun.

Framtida er bestemt

Marita Røstad oppretta like greit sitt eget plateselskap, Magica Records før plateutgivelsen.

- Har nok brukt de fleste sparepengene mine der, sier hun.

Og ikke før første album er ute, er tankene over til neste.

- Jeg har en del låter klar allerede, kommer nok til å fortsette lenge, avslutter Marita Røstad.

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka