Hopp til innhold

Shakira «stjal» VM-sang

Shakira skal angivelig ha stjålet VM-låta «Waka Waka» fra en gruppe av kamerunske presidentvakter.

Shakira

Shakira får mye kritikk for sitt bidrag til fotball-VM i Sør-Afrika.

Foto: JUAN MABROMATA / AFP

Det var colombianske Shakira som trakk det lengste strået og fikk gi ut årets offisielle låt for fotball-VM i Sør-Afrika. «Waka Waka (This Time For Africa)» har blitt en stor radiohit, spesielt i afrikanske land.

(Artikkelen fortsetter under videoen)

Innholdet som lå her kan ikke vises.

VIDEO: Shakiras «Waka Waka (This Time For Africa)»

Først vakte det reaksjoner at det var Shakira sjøl som skulle synge de afrikanske delene av sangen. Nå viser det seg at sangen er «stjålet» fra en kamerunsk gruppe som laget sangen en gang på 80-tallet.

Opprinnelig laget for soldater

I følge nettstedet til den franske nyhetskanalen France 24 var det den kamerunske gruppa Zangalewa som laget låta. Bandet bestod av en gruppe spesialsoldater som var vakter for landets president og melodien ble opprinnelig laget for kamerunske militære tropper.

Shakira skal ha brukt denne melodien som utgangspunkt for sin VM-hymne, uten å ha spurt om lov på forhånd. Men da låta begynte å snurre på kamerunske radiostasjoner kom reaksjonene.

(Artikkelen fortsetter under videoen)

Innholdet som lå her kan ikke vises.

VIDEO: Låta med Zangalewa som Shakira skal ha kopiert.

Zangalewa ga ut fire plater på 80-tallet og albumet som inneholdt «Waka Waka» ble kåret til årets plate i Kamerun.

Gruppa skal nå ha kommet til enighet med Shakira og vil trolig få en eller annen form for kompensasjon.

Kulturstrøm

  • Brad Paisley til Norge neste år

    Countryartisten Brad Paisley vil opptre 11. juni i Ålesund og 13. juni på Hamar neste år.

    Konsertene er en del av Paisleys verdensturné «Truck is Still Working», melder Live Nation.

    Paisley har gjestet Norge flere ganger tidligere.

    Brad Paisley spiller gitar
    Foto: Rob Grabowski / AP / NTB
  • Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden

    Hans Majestet Kongen har utnevnt artist, komponist, tekstforfatter og teolog Bjørn Eidsvåg til kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden, melder Kongehuset mandag.

    Den Kongelige Norske St.Olavs Orden tildeles som belønning for utemerkede fortjenester for Norge og menneskeheten, og ble innstiftet av Kong Oscar i 1847.

    Bjørn Eidsvåg har runda 70 og er Nitimens hedersgjest
    Foto: Kristian Aune
  • Forfatter Henning Hagerup (66) er død

    Forfatter Henning Hagerup er død som 66 år gammel. Det opplyser Kolon forlag i en pressemelding.

    – Henning var en av Norges fremste essayister, kritikere og oversettere, og han var min venn, rådgiver og mentor i nærmere 30 år, skriver forlegger i Kolon, Bjørn Aagenæs i pressemeldingen.

    – Henning hadde mye ugjort, og vi hadde en hel del planer om fremtidige utgivelser, skriver han videre.

    Han var barnebarn av forfatter Inger Hagerup.

    Henning Hagerup
    Foto: Ingrid Pop / KOLON FORLAG