Hopp til innhold

- Mye å se fram til

- Vi har mer på lager, sier regissør David Yates i forbindelse med lanseringen av «Harry Potter og Halvblodsprinsen».

David Yates på premieren til «Harry Potter og Halvblodsprinsen» i New York
Foto: DON EMMERT / AFP

Filmingen av den siste boken om Harry Potter, som skal utbroderes i hele to filmer, har allerede foregått i fem måneder.

Regissør David Yates, som også regisserte den foregående «Harry Potter og Føniksordenen» og den nå premiereklare «Harry Potter og Halvblodsprinsen», har æren av å avslutte filmserien.

- Det er en utfordring å avslutte serien, og jeg kunne ikke la noen andre gjøre det. Jeg kunne ikke gi slipp, det er for vanedannende, fengslende og for mye moro, sier regissøren som kommer til å stå bak halvparten av filmene om trollmannen Harry Potter.

Yates forteller at publikum fortsatt har mye å se fram til.

- Film sju er som en roadmovie, og den er nokså intens. Finalefilmen er som en stor opera, et stort epos. Det er en skikkelig berg-og-dal-bane, men med en virkelig underlig, oppløftende slutt, avslører regissøren.

David Yates, Daniel Radcliffe og Bonnie Wright under filminnspillingen

Regissør David Yates under innspillingen av «Harry Potter og Halvblodsprinsen» sammen med hovedrolleinnehaver Daniel Radcliffe og Bonnie Wright.

Foto: Jaap Buitendijk / Jaap Buitendjik

- Det føles som jeg er med i en annen film, har Emma Watson tidligere uttalt.

Foran de to siste filmene er hovedrolleinnehaverne blitt ferdige med skolen, og ifølge dem selv fokuserer de nå for fullt på finalen.

Filmingen forventes å være ferdig om et år, og første film er tidligere satt til å premiere november 2010. Selve finalen kommer først i juli 2011.

Kulturstrøm

  • Forfatter Henning Hagerup (66) er død

    Forfatter Henning Hagerup er død som 66 år gammel. Det opplyser Kolon forlag i en pressemelding.

    – Henning var en av Norges fremste essayister, kritikere og oversettere, og han var min venn, rådgiver og mentor i nærmere 30 år, skriver forlegger i Kolon, Bjørn Aagenæs i pressemeldingen.

    – Henning hadde mye ugjort, og vi hadde en hel del planer om fremtidige utgivelser, skriver han videre.

    Han var barnebarn av forfatter Inger Hagerup.

    Henning Hagerup
    Foto: Ingrid Pop / KOLON FORLAG
  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images