Hopp til innhold

- Liten effekt for lærerne

Spesiallærerne som overtok undervisningen i "Klasse 10b" utvekslet ikke erfaringer med skolens faste lærere. - For lærerne ble ikke dette noe positivt, sier rektor.

Harald Ødegaard underviser i norsk

Harald Ødegaard tar over undervisningen i norsk, og elevene får ny glød i blikket.

Foto: Strix Television / NRK

Mens ni håndplukkete lærere gikk inn i klasse 10B for å få skikk på læring, motivasjon og kunnskaper, underviste skolens faste lærere en annen 10.klasse.

Eva Marie Klaussen, rektor

Eva Marie Klaussen, rektor ved Sten Trærud skole sa ja til dokumentar-teamet for å gi elevene en ny mulighet.

Foto: Strix Television / NRK

- Jeg trodde vi kunne drive litt sammen, men det ble vanskelig. Lærerne har opplevd dette som en negativ innblanding, sier Eva Marie Klaussen, rektor ved Sten-Tærud skole i Skedsmo kommune.

Gjennom ti episoder av dokumentarserien "Klasse 10B" på NRK1 kan seerne følge elevene i klassen som ved kartleggingsprøver blir definert som en svak gruppe ungdomsskoleelever:

- På barneskolenivå i matematikk

Målsetningen er å forbedre prestasjonene til elevene så mye at klassen skal ende opp som en av de beste i landet til eksamen.

Se i nett-TV: «Klasse 10B»

Samarbeidet ikke

De ni superlærerne gjøv løs på oppgaven, som var utfordrende nok.

- Vi hadde ikke så mye med de andre lærerne å gjøre, men det kunne vi gjerne ha gjort noe med. Vi kunne snakket litt fag i alle fall, men det ble det ikke tid til, sier Ingvill Stedøy-Johansen.

Ingvill Stedøy-Johansen er til daglig matematikk og fysikk-lærer ved Lillestrøm Videregående. I klasse 10B møtte hun elever som innerst inne hadde lyst til å lære.

Hun sier at få lærere er tilstrekkelig bevisst på at ikke alle elevene lærer alt til samme tid.

- Vi må gå ned på elevenes nivå. Med klasse 10B begynte jeg med tallfølelsen. Alt for få lærere tørr å tenke at det er bedre å lære elevene det grunnleggende, sier hun.

Lærerne dyktige nok

Eva Marie Klaussen, rektor ved Sten-Tærud skole understreker at skolen også har en dyktig lærerstab, men at det kan være vanskelig å snu en fastlåst situasjon.

Eva Marie Klaussen sier det ville ha vært enda mer nyttig om skolens lærere hadde fått tatt større del i prosjektet.

- Det er sånn vi lærer - av å se andre i praksis. Men, nå fikk vi ikke med oss overføringsverdien.


Kulturstrøm

  • – Meir nedtona, meir angst

    Kor roleg, tilslørt og plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre nedstemt og trist?

    På «How Did I Wind Up Here?» tøyar Spellemannprisen-vinnande Jouska (30) grensene for kor mykje skjør angst sjangeren toler, og lagar eit nydeleg album i prosessen, skriv NRK P3s kritikar Sofie Martesdatter Granberg.

    Albumet blir gitt ut 17. oktober.

    en person som sitter på gulvet ved siden av en gitar
    Terningkast 5 Musikk

    «Kor plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre trist?»

    ANMELDELSE: «How Did I Wind Up Here?» av Jouska

  • Hederspris til P4-profil

    Bjørn Faarlund (61) er tildelt Prix Norges hederspris for 2025. Det er den høyeste utmerkelsen i norsk radio- og podkastbransje.

    Faarlund har vært programleder for P4s Radiofrokost i 25 år, og var før det en profilert nærradiostjerne i Radio 1 Oslo.

    – Årets hederspris går til en programleder som har vært en fast følgesvenn for det norske folk gjennom flere tiår - en ekte venn i øret, skriver juryen i sin begrunnelse.

    Prisen ble delt ut under åpningen av bransjekonferansen Lyddager.

  • Operaen vann pris for operaalbum

    Innspelinga Den Norske Opera & ballett gjorde av Richard Wagners «Den flyvende hollender» er kåra til årets operaalbum av Gramophone, som er det leiande tidsskiftet for klassiske innspelingar.

    – Gramophone-prisen er ei stor anerkjenning for heile Nasjonaloperaen – for Operakoret, Operaorkesteret og solistane på scena, seier operasjef Randi Stene i ei pressemelding.

    Prisane blei etablert i 1977, og blir sett på som ein av dei mest prestisjefylte utmerkingane innan klassisk musikk.