Hopp til innhold

Det er laaaangt å gå...

Anniken Huitfeldt har langt å gå før hun når igjen Trond Giske når det gjelder å markere seg som kulturminister.

Huitfeldt har langt å gå for å ta igjen Giske

Anniken Huitfeldt har et stykke å gå om hun skal ta igjen Trond Giske når det gjelder synlighet i kulturpolitikken.

Foto: Solum, Stian Lysberg / SCANPIX

Det er ett år siden Anniken Huitfeldt ble utnevnt til å overta stafettpinnen som Norges kulturminister etter Trond Giske. På dette året har hun vært langt mindre synlig enn sin forgjenger i norske medier.

Ifølge en undersøkelse foretatt av NRK.no var Trond Giske nevnt over 1000 flere ganger enn Anniken Huitfeldt i norske medier iløpet av sitt første år som kulturminister.

– Jeg tar det som en utfordring, sier Anniken Huitfeldt til NRK.

LES OGSÅ: Huitfeldt mindre synlig etter 100 dager

Stigende for Huitfeldt

Tendensen for Anniken Huitfeldt er stigende de fire siste månedene. Men det har også vært mye kritikk. Blant annet får hun på pukkelen av Presseforbundet når det gjelder ansettelsesprosess for ny direktør i Kulturrådet. Hun får også mye kritikk i prosessen rundt ansettelsen av ny leder for Språkrådet.

Undersøkelsen er foretatt gjennom søk i de norske riks- og regionsavisene Aftenposten (morgen, aften og A-magasinet), Dagbladet, Dagens Næringsliv, Dagsavisen, Klassekampen, Nationen og VG samt: Adresseavisen, Bergens Tidende, Fædrelandsvennen, Nordlys og Stavanger Aftenblad.

Huitfeldt vs Giske etter 1 år.

Tendensen for Anniken Huitfeldt er stigende, men hun har langt igjen før hun tar igjen Trond Giske.

Mellom 17. oktober 2005 og 17. oktober 2006 var Trond Giske nevnt totalt 2348 ganger i overnevnte medier.

– Huitfeldt ikke overrasket

Mellom 20. oktober 2009 og 20. oktober 2010 var Anniken Huitfeldt nevnt 1299 ganger i de samme avisene.

– Det er viktig for en kulturminister å være synlig i media, men jeg kommer nok ikke med så mange nyheter som Giske. Rett og slett fordi vi er over halvveis i Kulturløftet, og de største nyhetene ble presentert av ham.

– Jeg er ikke overrasket over at Trond Giske har vært mer i media enn meg. Han har gjort en fantastisk jobb som kulturminister, og min jobb er å følge dette opp.

– Hva vil du gjøre konkret for å bli mer synlig?

– Jeg kommer til å jobbe videre med sakene, det er først og fremst det som er min strategi.

Kulturstrøm

  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB