Hopp til innhold

Her er sannheten om «Jødeparagrafen»

I hvert fall ifølge komiker Atle Antonsen. Se eksklusivt klipp fra kveldens jubileumssending allerede nå!

Hvordan fikk vi en grunnlov med en paragraf som utestengte jøder, jesuitter og munkeordener fra Norge? Se Atle Antonsen forklare hva som kanskje skjedde - i rollen som Eidsvollmann anno 1814.

Stortinget er vertskap og har bedt NRK stå for tv-sendt folkefest når grunnlovsjubileet innledes på Eidsvoll søndag kveld.

– Dette blir store greier, sier prosjektleder Linn Sandberg Skarstein om NRK1-sendingen som selvsagt starter klokka 20.14.

Skuespiller og komiker Atle Antonsen står bak flere humoristiske bidrag i sendingen, blant dem innslaget over.

Spiller Eidsvoll-etterkommer... eller?

I rollen som Eidsvollmann utarbeider Antonsen og to andre det kontroversielle siste leddet i Grunnlovens paragraf to, også kjent som «Jødeparagrafen».

– Antonsen har ulike roller i sendingen, blant annet helt i starten hvor han spiller en historisk guide fra nåtid tilbake til 1814. Dessuten spiller han en påstått etterkommer til en av Eidsvollmennene, sier Sandberg.

Se innslaget med Atle Antonsen som trønderen Oskar Sigvaldsen – selvutnevnt Eidsvoll-etterkommer:

Møt Atle Antonsen i rollen som en trøndersk etterkommer av Eidsvollmann Leiv Sigvaldsen. Klippet sendes i NRK1s direktesending under innledningen av grunnlovsjubileet søndag 16. februar.

Inviterer folk til å delta

Nadia Hasnaoui er vert for jubileumssendingen, som har en prominent gjesteliste.

Både statsministeren, kongen, dronningen, kronprinsen og arveprinsessen er til stede på Eidsvoll – og et forhåpentlig stort folkehav.

– Jeg gleder meg til å lede den offisielle åpningen av grunnlovsjubileet! Men det blir ikke skikkelig feiring uten et stort entusiastisk publikum, så jeg håper mange finner veien til Eidsvoll om kvelden, sier programleder Hasnaoui til Stortinget.no.

– I løpet av programmet vil jeg også slå av en prat med flere publikummere. Jeg er nysgjerrig på hva de verdsetter med det norske samfunnet i dag. Jeg håper å finne noen modige stemmer på Eidsvoll den kvelden som tar utfordringen. Husk godt humør og varme klær, legger hun til.

Saken fortsetter under videoen.

Direktesendt jubileumsfeiring fra Eidsvoll. I kveld er det 200 år siden stormannsmøtet på Eidsvoll, hvor det ble bestemt at Norge skulle erklæres som en selvstendig stat og at vi skulle lage vår egen grunnlov. Denne utendørs festforestillingen markerer den offisielle åpningen av jubileumsåret 2014. Her møter du modige stemmer, kjente artister og spennende gjester. Programleder er Nadia Hasnaoui.

Premiere på Nordstoga-låt

Odd Nordstoga

Odd Nordstoga skal urframføre jubileumssangen «Dette landet» under sendingen på NRK1 søndag kveld.

Foto: NRK

Blant gjestene i sendingen er Geir Lippestad, Birgit Skarstein og Anne Grete Preus.

Dessuten blir det urpremiere på sangen «Dette landet» – et skreddersydd musikkinnslag for grunnlovsjubileet framført av Odd Nordstoga.

Selve Eidsvoll-bygningen vil også bli lyst opp på en måte ingen har sett tidligere.

– Denne såkalte 3D-mappingen er av et slag som aldri er blitt gjort i Norge før, så det blir garantert minneverdig, avslutter en spent prosjektleder Linn Sandberg Skarstein.

Åpningen av grunnlovsjubileet ser du direkte på NRK1 i kveld kl 20.14.

Er du litt usikker på hva Grunnloven egentlig er? Se denne infografikken og bli klokere på 51 sekunder:

17. mai 2014 er det 200 år siden Grunnloven ble vedtatt av riksforsamlingen på Eidsvoll. Det markerer vi gjennom hele året. Men hva er egentlig Grunnloven? Se denne filmen og bli vis på under ett minutt! Animasjon og grafikk: Renate Rognan.

Se bilder fra grunnlovsjubileet søndag:

Kulturstrøm

  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB