Hopp til innhold

«Hele» verden har fulgt Hurtigruten

Det er ikke mange land som ikke har sett på «Hurtigruten - minutt for minutt». Til og med land som Bhutan er med på lista.

Hurtigruta i Kirkenes
Foto: NRK

I Bhutan, landet som ifølge Wikipedia var det siste landet i verden som fikk TV og Internett, var det noen som fulgte med på NRKs Nett-TV og så «Hurtigruten - minutt for minutt».

Interessen fra utlandet har med andre ord vært noe utenom det vanlige.

Danmark, USA, Tyskland, Storbritannia, Frankrike, Nederland, Sverige, Canada og Russland er landene som har fulgt mest med på hurtigrutens reise fra Bergen til Kirkenes.

Nederlandsk 4-åring vil nå bli kaptein

Familien Luijt fra Nederland har sittet klistret foran PC-en hjemme i Nederland.

– Vi ser på Hurtigruten hele dagen, og liker det vi ser. Sendingen gjør oss både glade og triste. Glade på grunn av den fantastiske naturen og de glade menneskene, triste fordi vi ønsker å være med turen.

Det forteller mamma Corine, og legger til at sønnen på fire har ombestemt seg; nå vil han ikke bli politi, men kaptein på båt.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Hurtigruten minutt for minutt

Trillingene Pien, Melle og Tim, bestemor Annie, tre år gamle Doris og fire år gamle Fee har sittet klistret til dataskjermen for å se på Hurtigruten - minutt for minutt.

Foto: Corine Luijt

Familien Lujit er ikke de eneste som har brukt NRK.no til å følge med på maratonsendingen.

Stein Erik Ludvigsen har utvandret til Australia, men har likevel fått fulgt med på andre siden av planeten.

– Jeg har snart sett på i snart 50 timer. Jeg har gjort andre ting også selvfølgelig, men jeg har brukt hjemmesidene til NRK til å se flere av etappene i reprise, fortalte han til NRK.no i går.

– Ikke overraskende

Tirsdag fulgte rundt 230.000 unike brukere med på nett, og Hurtigrutens ferd mot målet - Kirkenes.

Analysesjef i NRK, Kristian Tolonen, er egentlig ikke overrasket over entusiasmen på nett.

– Gitt at det har blitt så stort på TV, så er det ikke så overraskende. Et program blir ikke stort før det har nådd sosiale medier, og det har jo skjedd her. Folk har flere kilder til å kunne få vite om dette, derfor blir det såpass stort, sier Tolonen.

Finner ingen sammenligning

Han sliter med å finne programmer å kunne sammenligne med.

– Vi har jo aldri sendt et så langt program før. Man kunne kanskje sammenlignet det med idrettsarrangementer, men der blir det jo snakk om rettigheter, slik at man ikke kan spre det på samme måte.

Mange har spurt om den fem døgn lange sendingen blir utgitt på DVD. Det er så langt ikke avgjort. Men skulle man lage en DVD-samling med hele sendinga, ville den trolig ende opp i å inneholde 30 DVD-plater.

«Hurtigruten - minutt for minutt» ligger imidlertid åpen for nedlasting via BitTorrent.

Kulturstrøm

  • Vónbjørt Vang fra Færøyene får Nordisk råds litteraturpris

    Nordisk råds litteraturpris 2025 tildeles diktsamlingen «Svørt Orkidé» av Vónbjørt Vang fra Færøyene.

    Dette er første gang siden 1986 at litteraturprisen går til en forfatter fra Færøyene.

    – Med sine hudløse dikt og et sterkt visuelt uttrykk har Vónbjørt Vang skapt et verk som utvider moderskapets språk og gir sorgens vesen nye dimensjoner, står det i juryens begrunnelse.

    Også Nordisk råds filmpris gikk til en fra Færøyene. Prisen gikk til færøyske filmen «Seinasta paradís á jørð» av regissøren og manusforfatteren Sakaris Stórá.

    Dag Johan Haugerud var Norges kandidat til Nordisk Råds filmpris for 2025. Hadde han vunnet, så ville han vært den første som vant prisen tre ganger.

    Hver pris er på 300 000 danske kroner og deles ut i forbindelse med Nordisk råds sesjon i Stockholm 28. oktober.

    Bilde av en kvinne med grått hår.
    Foto: Ana Holden-Peters / NRK
  • Skuespiller Jan Frostad er død

    Den bergenske og profilerte skuespilleren Jan Frostad døde i Trondheim etter kort tids sykdom mandag 20. oktober.

    Det melder sønnen hans i en pressemelding.

    I løpet av skuespillerkarrieren har Frostad medvirket i over 150 produksjoner, alt fra teater, radioteater, fjernsynsteateret, film og TV-serier.

    en mann og kvinne som sitter på en sofa
    Foto: Ned Alley / NTB
  • BT: Frode Øverli legg Pondus på hylla

    Etter 30 år sluttar Frode Øverli å teikne Pondus-striper regelmessig, melder BT.

    Framover skal Pondus-teiknaren fokusere på barnebøker, rett nok med ein karakter som Pondus-lesarane kjenner godt til, nemleg Frida, eller «Sneipen».

    Pondus-bladet kjem til å halde fram ei stund til, og teiknaren seier han har nok nytt materiale til å fylle opp Pondus-bok nummer 25.

    – Men det kjem ikkje lenger noko nytt i blad eller aviser, seier han til avisa.

    Rett nok nektar han ikkje for at det kan kome nye Pondus-striper ein gong, men det blir eventuelt om og når han sjølv vil.

    Frode Øverli
    Foto: Sølve Rydland / NRK