Hopp til innhold

– Livet leves mest når det er litt på kanten

Det er lettere å kaste seg ut i fritt fall fra et fly, enn å stå på scenen i Stjernekamp og gjøre en hiphop-låt, mener Emil Solli-Tangen.

Emil Solli Tangen

– Det er et godt miljø i fallskjermklubben, også får jeg fri fra tanker og bekymringer, svarer Emil Solli Tangen på spørsmål om hvorfor han driver med fallskjermhopping.

Foto: Privat / Privat

– Det er nok litt skumlere å synge hiphop foran hele Norge. Selv om fallhøyden bokstavelig talt er større når jeg hopper fallskjerm, forteller Emil Solli-Tangen.

Liker utfordringer

Forrige lørdag var han definitivt på hjemmebane da det var opera som sto på menyen. I kveld er han på litt dypere farvann når han skal rappe og fremføre låten «Freestyler».

– Rap og hiphop er nok den sjangeren som er lengst unna meg og mitt virke. Men igjen, så gjør det at jeg synes det er veldig spennende, forteller Emil.

Selv om han ikke har noe erfaring med å rappe selv, virker det nesten som om dette er den sjangeren han gleder seg aller mest til å gjøre.

– Jeg liker utfordringer. Jeg føler at livet leves aller mest når det er litt på kanten. Da føler man virkelig at man lever, forteller Emil.

Emil Solli Tangen og storebror Didrik Solli Tangen, drar ofte hjem til Skien for å hoppe i fallskjerm.

Mistet kameraten i basehoppulykke

Og det er ingen tvil om at han liker å leve på kanten. Mens andre kanskje kobler av hjemme i sofaen, kobler porsgrunnsgutten best av i fritt fall, 200 kilometer mot bakken.

– For meg er det rett og slett et veldig stort pauserom. Når jeg hopper i fallskjerm, så tenker jeg ikke på noe annet. Da får jeg fri fra alt. Og tanker som svirrer i hodet blir borte et lite øyeblikk, forteller Emil.

Nylig mistet artisten en nær venn tilknyttet fallskjermmiljøet, som døde i en basehoppulykke. Det har ikke skremt artisten selv fra å hoppe i fallskjerm, men har fått han til å tenke seg om.

– Det kom som et sjokk på meg, selv om jeg viste hva han drev med. Han var åpen om at det var kjempefarlig, men at det var en risiko han var villig til å ta, forteller Emil.

– Jeg gjorde meg selvfølgelig opp noen tanker. Men jeg vet at han hadde syntes det var trist om alle vennene hans hadde slutta å hoppe, fordi han gikk bort, forteller han videre.

Emil Solli Tangen
Foto: Privat

Går for seier

Nå gleder Emil seg til å gjøre «Freestyler» av Bomfunk MC's, og ta med hele det norske folk på en nostalgisk reise tilbake til 90-tallet.

– Jeg har bestemt meg for at alle låtene jeg gjør i Stjernekamp skal være låter jeg kan ryke ut på med flagget til topps. Hvis jeg ryker ut når jeg gjør «Freestyler» i beste sendetid på NRK, så er jeg stolt uansett, forteller Emil.

Les mer om kveldens sending her: Stjernekamp (6:10) – hiphop og gruppeoppgave

Men han håper helt klart at han kommer lenger enn det storebror, Didrik Solli Tangen gjorde.

– Jeg har selvfølgelig et mål om å komme lenger enn broren min. Han kom på andreplass, så jeg går for seier, sier Emil med et glimt i øyet.

Stjernekamp ser du 19:50 i kveld på NRK1 eller i NRK TV.

Kulturstrøm

  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB
  • – Meir nedtona, meir angst

    Kor roleg, tilslørt og plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre nedstemt og trist?

    På «How Did I Wind Up Here?» tøyar Spellemannprisen-vinnande Jouska (30) grensene for kor mykje skjør angst sjangeren toler, og lagar eit nydeleg album i prosessen, skriv NRK P3s kritikar Sofie Martesdatter Granberg.

    Albumet blir gitt ut 17. oktober.

    en person som sitter på gulvet ved siden av en gitar
    Terningkast 5 Musikk

    «Kor plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre trist?»

    ANMELDELSE: «How Did I Wind Up Here?» av Jouska